II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Bereitstellung von MedCOI-Qualitätssicherungsdiensten und vergleichender Rechtsforschung
Referenznummer der Bekanntmachung: EASO/2020/816
II.1.2)CPV-Code Hauptteil73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Los 1: MedCOI externe Qualitätsprüfungen/Verifikationen;
Los 2: MedCOI-Zufriedenheitsumfragen und allgemeine Qualitätsüberprüfung der MEDCOI-Dienste;
Los 3: MedCOI-Politikforschung/Staatliche Praktiken und Fallrechtsanalysen.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 425 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Los 1: MedCOI Externe Qualitätsprüfungen/Verifikationen
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Los 1 betrifft die Verifikationsforschung in Herkunftsländern und Prüfberichte über zwei Arten von zugrunde liegenden Berichten, die vom MedCOI-Sektor des EASO verfasst werden:
• Anfragen/Antworten zur individuellen medizinischen Verfügbarkeit: kurze streng medizinische Berichte (in den meisten Fällen 1 bis 5 Seiten) über medizinische Behandlung und Medikamentenoptionen in einem bestimmten Land für einen bestimmten Einzelfall;
• individuelle Zugangsanträge/Antworten: kurze Berichte (in den meisten Fällen 1 bis 5 Seiten) über hauptsächlich wirtschaftlichen Zugang zu spezifischen Behandlungen und Medikamentenoptionen in einem bestimmten Land; z. B. Preise für Medikamente, Behandlungen und Deckungsmöglichkeiten für eine bestimmte Person.
Los 2 betrifft Zufriedenheitsumfragen und Befragungen (und damit verbundene Berichte mit Ergebnissen) mit Nutzern und Mitarbeitern von MedCOI sowie die Überprüfung bestehender interner und externer qualitätsbezogener Maßnahmen.
Los-Nr.: 2
Los 3: MedCOI-Politikforschung/Staatliche Praktiken und Fallrechtsanalysen
Los-Nr.: 3
Los 3 betrifft die Forschung und Berichte über staatliche Praktiken und Rechtsprechung/Fallrecht im Zusammenhang mit MedCOI.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Provision of MedCOI Quality Assurance Services and Comparative Legal Research
Reference number: EASO/2020/816
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
Lot 1: MedCOI external quality audits/verifications;
Lot 2: MedCOI Satisfaction Surveys and overall MEDCOI services’ quality review;
Lot 3: MedCOI Policy research/state practices and case law analysis.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 425 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Lot 1: MedCOI External Quality Audits/Verifications
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)73000000 Research and development services and related consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
Lot 1 concerns verification research in countries of origin and verification reports of two types of underlying reports made by EASO MedCOI Sector:
• individual medical availability requests/answers: short strictly medical reports (in most of the cases 1 to 5 pages) about medical treatment and medication options in a specific country for a specific individual case;
• individual accessibility requests/answers: short reports (in most of the cases 1 to 5 pages) about mainly economic access to specific treatments and medication options in a specific country; e.g. prices of medication, treatments and coverage options for a specific individual.
Lot 2 concerns satisfaction surveys and interviews (and related reports with results) with users and staff of MedCOI and reviewing existing internal and external quality related measures.
Lot No: 2
Lot 3: MedCOI Policy Research/State Practices and Case Law Analysis
Lot No: 3
Lot 3 concerns research and reports on the state practices and jurisprudence/case law related to MedCOI.
II kohta: Kohde
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
MedCOI-palveluihin liittyvät laadunvarmistuspalvelut ja vertaileva oikeudellinen tutkimus
Viitenumero: EASO/2020/816
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Erä 1: MedCOI-palveluihin liittyvät ulkoiset laaduntarkistukset/-varmistukset.
Erä 2: MedCOI-palveluihin liittyvät tyytyväisyystutkimus ja MedCOI-palvelujen yleisen laadun arviointi.
Erä 3: MedCOI-palveluihin liittyvien toimintatapojen tutkimus / valtioiden käytäntöjen ja oikeuskäytännön analysointi.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 425 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
Erä 1: MedCOI-palveluihin liittyvät ulkoiset laaduntarkistukset/-varmistukset
Osa nro: 1
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Erä 1 koskee alkuperämaissa tehtävää tarkistustutkimusta sekä EASOn MedCOI-osaston laatimien kahdentyyppisten taustaraporttien tarkistusta:
• yksittäiset hoidon saatavuutta koskevat pyynnöt/vastaukset: lyhyet, ainoastaan lääkinnälliset raportit (yleensä 1–5 sivua) lääkinnällistä hoitoa ja lääkkeitä koskevista vaihtoehdoista tietyssä maassa tietyn yksittäistapauksen osalta,
• yksittäiset saatavuutta koskevat pyynnöt/vastaukset: lyhyet raportit (yleensä 1–5 sivua) tiettyjen hoitoa ja lääkkeitä koskevien vaihtoehtojen saatavuudesta erityisesti taloudelliselta kannalta; esim. tiettyä henkilöä koskevat lääkkeisiin, hoitoihin ja vakuutuksiin liittyvien vaihtoehtojen hinnat.
Erä 2 koskee MedCOI-palvelujen käyttäjien ja henkilöstön keskuudessa tehtäviä tyytyväisyystutkimuksia ja haastatteluja (ja niihin liittyviä tulosraportteja) sekä sisäisten ja ulkoisten laatuun liittyvien toimien arviointia.
Osa nro: 2
Erä 3: MedCOI-palveluihin liittyvien toimintatapojen tutkimus / valtioiden käytäntöjen ja oikeuskäytännön analysointi
Osa nro: 3
Erä 3 koskee MedCOI-palveluihin liittyviä valtioiden käytäntöjä ja oikeuskäytäntöä/oikeustapauksia.