Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Udbud af laboratoriehandsker
II.1.2)Main CPV code18424300 Disposable gloves
II.1.4)Short description:
En sammenslutning af univerisiteter:Aalborg Universitet (AAU)
Syddansk Universitet (SDU)
Fødevarestyrelsen (FVST)
Danmarks Tekniske Universitet (DTU)
Københavns Universitet (KU)
ønsker i fællesskab at udbyde en rammeaftale til indkøb af laboratoriehandsker. Der ønskes to leverandører på aftalen. Der lægges vægt på at tilbyde institutionerne på aftalen en række handsketyper, svarende til dem de allerede køber, for dermed at skabe tryghed ift. arbejdsmiljøet og forsyningssikkerheden. Der ønskes at udbyde et forholdsvist smalt sortiment med henblik på at få konkurrencedygtige priser.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 19 300 000.00 DKK
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)18424300 Disposable gloves
II.2.4)Description of the procurement: