II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
El- og smedearbejde på Forsvarets skibe
II.1.2)Hoved-CPV-kode51000000 Installationstjenester (undtagen programmel)
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammeaftalen omfatter løbende modifikation og og reparation ombord på skibene, herunder nye installationer. Denne type arbejde skal typisk gennemføres hurtigt og effektivt, således at skibenes beredskab påvirkes mindst muligt. Som følge heraf er der brug for mekanisk og el-teknisk assistance fra eksterne firmaer, som igangsættes med kort varsel, når behovet opstår. Endvidere foregår en del af arbejdet i samarbejde med andre håndværkerkompetencer, såsom malere, isolatører, stilladsarbejdere og kranførere. Ved dette udbud er det muligt at byde på en eller flere af i alt 4 forskellige rammeaftaler (lots). Disse fire aftaler omfatter følgende: Aftale der dækker el-arbejde i Østdanmark, aftale af smedearbejde i Østdanmark, aftale der dækker el-arbejde i Vestdanmark og aftale der dækker smedearbejde i Vestdanmark. Hver rammeaftale vil blive tildelt 3 aktører ud fra kaskadeprincippet. Det præcise geografiske omfang er beskrevet i de enkelte rammeaftaler.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
El-arbejde på Søværnets skibe i Østdanmark
Delkontraktnr.: 01
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
50200000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende luftfartøjer, jernbaner, køretøjer og søfartøjer
50240000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende marint og andet udstyr
50241000 Reparation og vedligeholdelse af skibe
50241100 Reparation af skibe
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder -elarbejde- på søværnets skibe i Østdanmark samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve el -arbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal ved tidspunkt for afgivelse af tilbud være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på søværnets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.
El-arbejde på Søværnets skibe i Vestdanmark
Delkontraktnr.: 02
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder - elarbejde - på søværnets skibe i Vestdanmark samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve el -arbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal ved tidspunkt for afgivelse af tilbud være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på søværnets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.
Udførelse af smedearbejde på Søværnets skibe i Østdanmark
Delkontraktnr.: 03
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder -smedearbejde- på Søværnets skibe i Østdanmark, samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve smede/el -arbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal ved tidspunkt for afgivelse af tilbud være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på søværnets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.
Udførelse af smedearbejde på Søværnets skibe i Vestdanmark
Delkontraktnr.: 04
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder - smedearbejde- på søværnets skibe i Vestdanmark samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve smede/el -arbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal ved tidspunkt for afgivelse af tilbud være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på søværnets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.