Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/25/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Upphandling Spillvattenpumpstationer och Tryckstegringsstationer
Numer referencyjny: 20/21
II.1.2)Główny kod CPV42122000 Pompy
II.1.4)Krótki opis:
Härryda kommun avser att handla upp spillvattenpumpstationer och tryckstegringsstationer för kommande utbyggnader i Härryda kommun.
Upphandlingen avser fyra (4) st rostfria pumpstationer med option på ytterligare fyra (4) stycken inom en fyraårsperiod samt fyra (4) stycken tryckstegringsstationer med option på ytterligare fyra (4) stycken inom en fyraårsperiod. I det fall optionerna avropas ska detta ske inom 36 månader efter avtalstecknande.
Objekt och Omfattning
Upphandlingen avser leverans av 4 stycken spillvattenpumpstationer och/eller 4 stycken tryckstegringsstationer med option på ytterligare 4 stycken stationer av varje sort.
Upphandlingen avser leverans, installation samt driftsättning av nya tryckstegringsstationer och/eller spillvattenstationer efter avrop enligt underskrivet avtal.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartośćWartość bez VAT: 10 000 000.00 SEK
II.1.6)Informacje o częściachTo zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV42122000 Pompy
45232431 Przepompownie wody odpadowej
45442100 Roboty malarskie
II.2.4)Opis zamówienia:
Utifrån ett livscykelperspektiv kommer vi endast att godkänna rostfria spillvattenpumpstationer.
Omfattning under avtalsperioden bedöms vara fyra (4) spillvattenstationer och fyra (4) tryckstegringsstationer. Option på ytterligare fyra (4) tryckstegringsstationer och fyra (4) spillvattenstationer ska ingå i anbudet. Beroende på om erforderliga politiska beslut fattas om kommande utbyggnadsplaner kan option komma att åberopas. I det fall optionerna åberopas ska detta ske inom 36 månader efter avtalstecknande.
Avtalets uppskattade värde är ca 10 000 000 SEK inklusive optioner och avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för varje stationstyp. Leverantör kan vara densamma för både spillvattenpumpstationer och tryckstegringsstationer.
Ovanstående summa innefattar såväl arbetskostnad som materialkostnad och lämnas utan förpliktelse.