29 stycznia 2024 r. (przybliżony termin – wymaga potwierdzenia) uruchomiona zostanie nowa wersja portalu TED. Już teraz możesz się dowiedzieć, jakie nowe funkcje i usprawnienia w nim wprowadzono. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zmiany.
Wystąpiły błędy, które wpływają na sposób wyświetlania ogłoszeń w formie e-formularzy. Staramy się rozwiązać ten problem. Więcej informacji i wskazówek można znaleźć na tej stronie.
Rozpoczyła się rejestracja na IV warsztaty dla użytkowników TED, w 14 grudnia 2023 r.
Roboty budowlane - 634386-2021
Grecja-Ierapetra: Roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków
2021/S 241-634386
Ogłoszenie o zamówieniu
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Δίκτυο συλλογής και μεταφοράς λυμάτων ΕΕΛ Μακρύ Γιαλού
II.1.2)Główny kod CPV
45231300 Roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków
II.1.4)Krótki opis:
Το έργο αφορά στη συλλογή και μεταφορά αστικών λυμάτων της ευρύτερης περιοχής του Μακρύ Γιαλού. Οι εξυπηρετούμενες περιοχές του έργου, είναι οι οικισμοί: Κουτσουρά (Τ.Κ. Σταυροχωρίου), Μακρύ Γιαλού (Τ.Κ. Αγίου Στεφάνου) Δήμου Ιεράπετρας και Ανάληψης (Τ.Κ. Πεύκων) Δήμου Σητείας Π.Ε. Λασιθίου.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 6 737 000.00 EUR
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
45232152 Roboty budowlane w zakresie przepompowni
45232431 Przepompownie wody odpadowej
44163130 Ściekowe przewody rurowe
II.2.4)Opis zamówienia:
Δίκτυο συλλογής και μεταφοράς λυμάτων
H γενική διάταξη του δικτύου αποχέτευσης ακαθάρτων διαχωρίζεται σε δύο τομείς:
- το ανατολικό (που συγκεντρώνει τα ακάθαρτα από τον οικισμό Ανάληψης και το μεγαλύτερο τμήμα του Μακρύ Γιαλού) και το δυτικό (που συγκεντρώνει τα ακάθαρτα από τον οικισμό Κουτσουρά και το μικρότερο τμήμα του Μακρύ Γιαλού). Το σύνολο των αγωγών μεταφοράς των λυμάτων, οδεύει υπογείως και στο σύνολό του κατά μήκος υφιστάμενου οδικού δικτύου.
Δυτικό τμήμα συλλεκτήρα ακαθάρτων
Από το δυτικό όριο του οικισμού Κουτσουράς (Δυτικός Κόμβος Ν.Ο.Α.Κ), ο δυτικός συλλεκτήρας ακαθάρτων προβλέπεται να κατασκευασθεί αρχικά στην επαρχιακή οδό (Ε.Ο.) Ιεράπετρας – Σητείας και στη συνέχεια στο δρόμο ήπιας κυκλοφορίας στην ακτογραμμή μέχρι την εκβολή του ρέματος όπου προβλέπεται η κατασκευή του Α/Σ 1 που θα καταθλίβει την απορροή προς την αμέσως ανατολικά υπερκείμενη καμπή της Ε.Ο. Από το φρεάτιο αποφόρτισης του Α/Σ 1, ο συλλεκτήρας ακολουθεί ελεύθερη ροή προς τα ανατολικά μέχρι την πλατεία που προβλέπεται στο Ρυμοτομικό Σχέδιο συλλέγοντας τo κεντρικό τμήμα ακαθάρτων του οικισμού Κουτσουρά.
Στην πλατεία αυτή προβλέπεται η κατασκευή του Α/Σ 2 στο οποίο καταλήγουν με φυσική ροή και τα ακάθαρτα του ανατολικού τμήματος του οικισμού Κουτσουρά. Ο καταθλιπτικός αγωγός του Α/Σ 2 έχει μήκος ~750m με αποφόρτιση σε φρεάτιο εκτός του οικισμού. Μετά την αποφόρτιση της κατάθλιψης του Α/Σ 2, ο συλλεκτήρας απορρέει προς τα ανατολικά με φυσική ροή συγκεντρώνοντας και τα λύματα της δυτικής περιοχής του Μακρύ Γιαλού μέχρι το ρέμα που υπάρχει στο τμήμα αυτό, όπου προβλέπεται η κατασκευή του Α/Σ 3 που θα καταθλίβει τα λύματα. Τέλος, προτείνεται η κατασκευή αγωγού ελεύθερης ροής, στο πέρας του καταθλιπτικού αγωγού, έως το Α/Σ 3.
Ανατολικό τμήμα συλλεκτήρα ακαθάρτων
Από το ανατολικό όριο της Ανάληψης μέχρι το ρέμα που διασχίζει τον οικισμό, ο συλλεκτήρας απορρέει με φυσική ροή προς τα δυτικά συλλέγοντας με φυσική ροή τα ακάθαρτα από το μεγαλύτερο τμήμα του οικισμού (ανατολικά) και με άντληση τα ακάθαρτα των μεγάλων ξενοδοχειακών μονάδων καθώς και του νοτιοανατολικού τμήματος. Για το τμήμα του ανατολικού συλλεκτήρα δυτικά του ρέματος που διασχίζει τον οικισμό της Ανάληψης, μέχρι το κεντρικό αντλιοστάσιο (Κ. Α/Σ), προτείνεται η κατασκευή βαρυτικού συλλεκτήρα μήκους ~13250m μέχρι το κεντρικό αντλιοστάσιο (Κ. Α/Σ).
Κεντρικό τμήμα συλλεκτήρα ακαθάρτων
Προβλέπεται η κατασκευή καταθλιπτικού αγωγού μήκους ~290m από το Α/Σ 3 (αρχή κεντρικού τμήματος συλλεκτήρα ακαθάρτων), ο οποίος καταθλίβει τα λύματα μέχρι το ψηλό σημείο, από όπου με βαρυτικό αγωγό μήκους ~360m φθάνουν ως το κεντρικό Α/Σ (Κ. Α/Σ). Στην περιοχή του αλιευτικού καταφυγίου, προβλέπεται η κατασκευή του αντλιοστασίου Α/Σ4, από όπου τα λύματα με αγωγό μήκους 330m, καταθλίβονται μέχρι το ψηλό σημείο και στη συνέχεια με βαρύτητα (αγωγός μήκους 140 m) φθάνουν ως το κεντρικό Α/Σ (Κ. Α/Σ).
Ιδιωτικές Συνδέσεις
Προβλέπεται η κατασκευή 935 ιδιωτικών συνδέσεων με το νέο αποχετευτικό δίκτυο που θα κατασκευαστεί.