Byggentreprenader - 641594-2022
Sverige-Borlänge: Anläggningsarbeten för järnvägar
2022/S 223-641594
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Resultat av upphandlingsförfarandet
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Basunderhåll av järnvägsanläggning Länsbanorna i Östergötland samt östra Småland
Referensnummer: KOM-405703
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
II.1.4)Kort beskrivning:
Ingående typarbeten är exempelvis vintertjänster, besiktning, spårriktning, slipersbyten, rälsbyte, förutbestämt underhåll, felavhjälpning, skadehantering, nedbindning/demontering av strömavtagare
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
71631470 Inspektion av järnvägsspår
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: