Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af uniformer til Sundhed, Fritid & Omsorg samt Tandplejen ved Esbjerg Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode98000000 Andre kollektive, sociale og personlige tjenesteydelser
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbud af vask og leje af beklædning til ca. 2900 medarbejdere i Sundhed, Fritid & Omsorg samt ca. 80 medarbejdere ved Tandplejen.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)98310000 Vask og rensning
98311200 Drift af vaskeri
98312000 Tekstilrensning
18110000 Erhvervsbeklædning
18300000 Beklædningsgenstande
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet vedrører en tjenesteydelseskontrakt om levering af vask og leje af beklædning (vask og leje) til Fritid, Sundhed & Omsorg, hvor omkring 2900 medarbejdere bruger uniformer i deres arbejde indenfor sundhedsområdet, samt for Tandplejen, der har ca. 80 medarbejdere. Der er både tale om fastansatte, fuldtids og deltids, studerende og afløsere. Tilmed er Fanø Kommune ligeledes med på aftalen.
Den udbudte kontrakt vil være gældende fra d. 1. maj 2024 til og med d. 30. april 2030.