Numar zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor)
Autoritatea contractantă va răspunde o singură dată tuturor solicitărilor de clarificări cu 11 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
Potrivit art. 154, alin. (4) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, garanţia de participare și garanţia de bună execuţie trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie prin:
a) virament bancar;
b) instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel:
(i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat;
(ii) scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru achiziţiile de lucrări a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA şi respectiv pentru achiziţiile de produse sau servicii a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 7.000.000 lei fără TVA;
(iii) asigurări de garanţii emise:
2. Funcționalitate suplimentară 2 - Sistem de documentare bazat pe organe:
• Cardiovascular
• Respirator (Pulmonar)
• Neuro
• Nefrologie
• Gastroenterologie
• Microbiologie
Se punctează daca soluția ofertată, in plus fata de cerințele menționate anterior, oferă posibilitatea filtrării datelor medicale ale pacientului bazate pe organe, în funcție de cele 6 categorii principale:
2. Un ofertant demonstrează ca oferă în plus funcționalitățile suplimentare 1 si 3.
Ptehnic = 20 puncte