Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Eduskunnan kanslia - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - ICT-hankinta-asiantuntijapalvelun hankinta
Referenznummer der Bekanntmachung: EDK/265/02.05.03.01.01/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Eduskunnan kanslian tietohallintotoimisto toteuttaa vuosittain 1–2 isompaa ja lukuisia pienempiä kilpailutuksia. Kilpailutuksissa pyritään hyödyntämään mahdollisimman paljon Hanselin puitejärjestelyjä ja dynaamisia hankintajärjestelmiä, mutta tyypillisesti isoimmat kilpailutukset käydään avoimella tai neuvottelumenettelyllä.
Tietohallintotoimiston omat resurssit eivät riitä kaikkien kilpailutusten läpiviemiseen. Tyypillisesti erityisesti isoimmissa kilpailutuksissa käytetään apuna ulkopuolista konsulttia, joka projektipäällikkötyyppisesti vetää kilpailutusprojektin läpi määrittelyvaiheesta sopimuksen allekirjoitukseen saakka. Ulkopuoliselta konsultilta/konsulteilta edellytetään hankintateknistä osaamista, ymmärrystä hankinnan kohteen markkinoista ja osaamista kulloisestakin kilpailutuksen aihealueesta. Kilpailutusprojektissa voi olla yksi tai useampi ulkopuolinen konsultti eri rooleissa varmistamassa eri osa-alueiden riittävän osaamisen. Projekteissa on eduskunnasta mukana riittävä määrä teknistä ja substanssiosaamista eli teknisiä henkilöitä tietohallinnosta ja hankittavan palvelun/järjestelmän käyttäjiä, jotka tuntevat substanssin.
Kilpailuttamalla ICT-hankinta-asiantuntija-apu sopimuskaudelle projektikohtaisten sopimusten sijaan tavoitellaan parempaa tehokkuutta, kun toimittaja ja konsultit tulevat tutuiksi hankintayksikön toimintatapojen kanssa ja toisaalta hankintayksikkö oppii tuntemaan toimittajan ja konsultit.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kilpailutus koskee sopimuskautta. Toimeksiannoista sovitaan sopimuskauden aikana.
Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja lisäksi yhden (1) vuoden optiokausi.
Hankinnan arvioitu laajuus on 250 henkilötyöpäivää sopimuskaudella.