II.1.2)Code CPV principal79000000 Services aux entreprises: droit, marketing, conseil, recrutement, impression et sécurité
II.1.4)Description succincte:
Hankinnan kohteena on tietoturva- ja auditointiasiantuntijapalvelut eduskunnan kanslialle ja oheisvirastoille. Pääpaino asiantuntijapalvelulle on tietoturvassa, mutta niitä tarvitaan myös tietosuojan, varautumisen ja riskienhallinnan osa-alueille. Tietoturva-auditointipalveluun sisältyisi Purple Team -muotoista palveluiden ja toimintojen testaamista. Tietoturvallisuuspalveluja tarvitaan erilaisissa tilanteissa liittyen hankintayksikön vastuulla olevien hallinnonalan tietojärjestelmien ylläpitoon ja kehittämiseen.
Asiantuntijahankinta sisältää tietoturvaan ja tietosuojaan liittyviä asiantuntijarooleja, joiden tarkoitus on tukea hankintayksikköä sekä erillishallintovirastoja varsinkin IT-projekteissa ja tuotannossa olevien palvelujen hallinnoinnissa. Asiantuntijat toimivat asiantuntijaroolissa hankintayksikön työnjohdossa, ellei muu ole tarpeen johtuen toimeksiannon luonteesta.
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)72000000 Services de technologies de l'information, conseil, développement de logiciels, internet et appui
79400000 Conseil en affaires et en gestion et services connexes
79100000 Services juridiques
79417000 Services de conseil en matière de sécurité
72322000 Services de gestion de données
72150000 Services de conseil en audit informatique et services de conseil en matériel informatique
72222000 Services d'analyse stratégique et de planification de systèmes ou de technologies de l'information
72300000 Services de commutation de données
79710000 Services de sécurité
72223000 Services d'analyse des exigences de la technologie de l'information
72800000 Services d'audit informatique et services d'essai informatique
72810000 Services d'audit informatique
79212000 Services d'audit
79714000 Services de surveillance
48000000 Logiciels et systèmes d'information
30200000 Matériel et fournitures informatiques
II.2.4)Description des prestations:
Kilpailutus koskee sopimuskautta. Toimeksiannoista sovitaan sopimuskauden aikana. Sopimuskausi on kolme (3) vuotta, jota on mahdollista jatkaa yhden (1) vuoden optiokaudella.