Marché de travaux - 648376-2022
Danemark-Copenhague: Travaux de construction
2022/S 225-648376
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Travaux
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Hammergården Herlev
II.1.2)Code CPV principal
45000000 Travaux de construction
II.1.4)Description succincte:
Kommanditselskabet Krogestykket 33, Herlev c/o PensionDanmark Ejendomme Holding K/S (”Bygherre”) udbyder bygge- og anlægsopgave for Hammergården – et plejecenter bestående af 192 plejeboliger og 24 midlertidige boliger med tilhørende serviceareal og -funktioner -, et aktivitets- og genoptræningscenter, et produktionskøkken med kantine og faciliteter til hjemmepleje og hjemmesygepleje samt kontorarbejdspladser til administrative funktioner. Derudover etableres et areal til erhverv- og detailhandel samt de til projektet hørende anlægsarbejder med etablering af adgangsvej, parkering, rampe mv.
Byggeriets samlede bruttoareal udgør 22.069 m2 iht. BR18 samt 1.695 m2 kælder.
Projektet indeholder plejeboliger, som Bygherre skal udleje til borgere og serviceareal, som Herlev Kommune lejer af Bygherre. Servicearealet er skræddersyet til Herlev Kommune.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
Opgaven udbydes efter udbudsloven som udbud med forhandling, jf. Udbudsloven §§61-66 efter forudgående prækvalifikation idet der er tale om et projekt, der skal udvikles i tæt dialog med kommende bruger, lejere samt øvrige interessenter, og hvor projektets tekniske og processuelle løsninger skal udvikles, jf. også kontraktformen ABT18 med APP Projektudvikling.
Den udbudte kontrakt tildeles den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud efter tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet. Projektet udbydes med en fast targetpris.
Udbudsmaterialet er tilgængeligt på https://build.dalux.com/client/da-dk/public/tender/TID-15824
Ordregive forventer, at der gennemføres 1 forhandlingsmøde, efterfulgt af at tilbudsgiverne afleverer endeligt tilbud.
Ordregiver tager forbehold for at foretage kontrakttildeling på baggrund af de modtagne første forhandlingstilbud. Der vil i så fald blive gennemført en evaluering af de første forhandlingstilbud i overensstemmelse med tildelings- og underkriterierne, hvorefter tildelingsbeslutning meddeles.