Fournitures - 648590-2022
Roumanie-Craiova: Sirènes télécommandées
2022/S 225-648590
Avis d’attribution de marché
Résultats de la procédure de marché
Fournitures
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Lucrari de dezvoltare si/sau completare a sistemului de instiintare-alarmare al municipiului Craiova: Achiziţie sirene electronice de 1200W
Numéro de référence: 4417214-2022-I.11.2
II.1.2)Code CPV principal
38822000 Sirènes télécommandées
II.1.4)Description succincte:
Pentru dezvoltarea si completarea sistemului de instiintare-alarmare al Municipiului Craiova se achizitionează 2 sirene electronice de 1200W, conform caietului de sarcini nr. 69409/06.04.2022.
Achiziţia sirenelor electronice de 1200W este necesară pentru respectarea legislatiei in vigoare care impune dezvoltarea sistemelor de instiintare-alarmare în urma studiilor de audibilitate si fezabilitate care stabilesc, prin măsuratori exacte, numărul necesar de sirene, puterea lor si amplasarea corespunzatoare pentru o eficienţă mai bună privind înstiinţarea şi alarmarea oportună a populaţiei civile din municipiul Craiova în situaţii de protectie civila.
Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare:
A. In conformitate cu prevederile art.160 alin.(l) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare in legătură cu documentația de atribuire este de 16 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
B. în conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificari intr-o singura zi si anume a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, printr-un răspuns consolidat, în măsura în care solicitările de clarificari sunt transmise în termenul precizat.
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
51000000 Services d'installation (à l'exception des logiciels)
80530000 Services de formation professionnelle
II.2.4)Description des prestations:
In cadrul obiectivului de investitii „Lucrari de dezvoltare si/sau completare a sistemului de instiintare-alarmare al municipiului Craiova”, se achiziţionează cu montaj, în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini nr. 69409/06.2022, 2 sirene electronice de 1200W cu interfeţe de comunicaţie prin circuit telefonic dedicate, internet/intranet (TCP/IP), telefonie mobile GSM şi canal radio dedicate VHF.
Operatiunile cu titlu accesoriu necesar a fi realizate :
- instalarea sirenelor electronice în locaţiile stabilite de autoritatea contractantă;
- integrarea/conectarea sirenelor la infrastructura existentă;
- efectuarea tuturor configurărilor/setărilor necesare pentru a pune sirenele in funcţiune;
- teste funcţionale ale produsului in prezenta reprezentantilor achizitorului;
- instruirea la fata locului a personalului desemnat de autoritatea contractanta.
Modificarea contractului, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare.
Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, astfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispoziţiile legii.