29 stycznia 2024 r. (przybliżony termin – wymaga potwierdzenia) uruchomiona zostanie nowa wersja portalu TED. Już teraz możesz się dowiedzieć, jakie nowe funkcje i usprawnienia w nim wprowadzono. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zmiany.
Wystąpiły błędy, które wpływają na sposób wyświetlania ogłoszeń w formie e-formularzy. Staramy się rozwiązać ten problem. Więcej informacji i wskazówek można znaleźć na tej stronie.
Rozpoczyła się rejestracja na IV warsztaty dla użytkowników TED, w 14 grudnia 2023 r.
Roboty budowlane - 65238-2021
Rumunia-Timișoara: Roboty budowlane w zakresie zakładów uzdatniania wody pitnej
2021/S 026-065238
Sprostowanie
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
CL 03 – Proiectare și execuție stație de tratare Bega Timișoara
Numer referencyjny: DA 3041480/2020/004FE
II.1.2)Główny kod CPV
45252126 Roboty budowlane w zakresie zakładów uzdatniania wody pitnej
II.1.4)Krótki opis:
Obiectul contractului îl constituie modernizarea stației de tratare Bega din Timișoara (debit STA 1500 l/s), conform caietului de sarcini.
Lucrările de execuție a stației de tratare au drept scop: furnizarea apei potabile in conformitate cu Directiva UE 98/83/CE transpusa in Legea 458/2002 (**Republicata**); îmbunătăţirea siguranţei exploatării staţiei de tratare; automatizarea proceselor de tratare.
Contractul pentru proiectarea si executia statiei de tratare include: activitatile de proiectare pentru elaborarea proiectului tehnic de executie, elaborarea documentatiilor necesare pentru obtinerea tuturor avizelor si autorizatiilor conform legislatiei in vigoare, lucrari de demolare acolo unde este cazul, lucrari de constructie, furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice, testare si punere in functiune, monitorizarea functionarii cu remedierea eventualelor defecte aparute in perioada de garantie si instruirea personalului beneficiarului.
Contractul rămâne valabil până la îndeplinirea tuturor obligațiilor de către parți.
Contractul se compune din durata de execuție care este de 24 de luni de la data de începere notificata in ordinul de incepere a lucrarilor (6 luni proiectare si 18 luni execuție lucrări), la care se adaugă perioada de garanție care este de minimum 36 de luni de la semnarea procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor.
Nr. zilelor pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor: termenul-limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 21 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta stabileste doua termene pana la care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări, astfel:
— primul termen: in a 28-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, entitatea contractanta va raspunde solicitarilor transmise pana in a 38-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor;
— al doilea termen/ultimul termen: in a 11-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor, entitatea contractanta va raspunde solicitarilor transmise pana in a 21-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, respectiv 21 de zile inainte de data-limita pentru depunerea ofertelor.
Valoarea estimată a contractului: 81 900 372 RON, fără TVA, nu include cheltuieli diverse și neprevăzute și nici sume provizionate.