Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Operationsartiklar, tilläggsupphandling, SLL583
Referensnummer: FSN 2021-0521
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4)Kort beskrivning:
Operationsartiklar tilläggsupphandling omfattar positioner där regionen inte fick godkända anbud i huvudupphandlingarna SLL583, SLL578 och SLL579.
De delområden som omfattas är:
• Delområde 1. Drapering
• Delområde 2. Dränage
• Delområde 3. Röntgentrådsprodukter
• Delområde 4. Skalpeller
• Delområde 5. Sugar och sugset
• Delområde 6. Övrigt
• Delområde 7. Rena engångstextilier
• Delområde 8. Munskydd
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)18143000 Skyddskläder
33111000 Röntgenapparatur
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt
33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: