Γνωστοποίηση συναφθείσας σύμβασης
Αποτελέσματα της διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Αυτοματοποίηση στους τομείς της αυτοκινητοβιομηχανίας και της ένδυσης/ιματισμού
Αριθμός αναφοράς: JRC/SVQ/2021/OP/1260
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73200000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα έρευνας και ανάπτυξης
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Στόχος της παρούσας σύμβασης είναι η διενέργεια περιπτωσιολογικών μελετών που διερευνούν τον κοινωνικοοικονομικό αντίκτυπο της αυτοματοποίησης στους τομείς της αυτοκινητοβιομηχανίας και των ειδών ένδυσης/ιματισμού σε τρεις ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Ρουμανία και Ισπανία), εστιάζοντας στις εργασιακές διαδικασίες, την ποιότητα της εργασίας και τις διαφορές μεταξύ των φύλων στον χώρο εργασίας.
Η αυτοματοποίηση της εργασίας αναφέρεται στην αντικατάσταση της (ανθρώπινης) εισροής εργασίας από την εισαγωγή μηχανών για ορισμένους τύπους εργασιών στο πλαίσιο διαδικασιών παραγωγής και διανομής.
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV73200000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα έρευνας και ανάπτυξης
73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Αυτοματοποίηση στους τομείς της αυτοκινητοβιομηχανίας και της ένδυσης/ιματισμού.