II kohta: Kohde
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
HUS Meilahden sairaala Välinehuoltokeskuksen pakkaustilan korjaus, tarjouspyyntö KSL
Viitenumero: 120 105
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi33000000 Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tarjouspyyntöasiakirjojen saantia on turvallisuussyistä rajoitettu. Linkki tarjouspyyntöasiakirjoihin tulee pyytää: john.c.mccarthy@hus.fi.
Meilahden Välinehuoltokeskus sijaitsee Meilahden Tornisairaalan A‐osan 1. kerroksessa. Välinehuoltokeskus on otettu käyttöön vuonna 2001. Pieniä korjauksia ja pesukoneiden uusimisia lukuun ottamatta perusparannuksia ei ole tehty. Autoklaavit ovat teknisen käyttöikänsä päässä.
Hankkeen kokonaispinta‐ala on 1500 brm² ja huoneala 1420 m². Tavoitteena on, että välinehuolto valmistuu 2022 loppuun mennessä ennen Siltasairaalan käyttöön ottoa.
Hankkeessa uusitaan yhdeksän autoklaavia ja niihin liittyvät puhtaanhöyrynkehitin ja puhtaanveden (RO‐vesi) laitteisto.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 1 880 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)33191100 Sterilisaattori
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankinta sisältää 9 autoklaavia ja niiden syöttö- ja purkupöydät. Autoklaaveista 3 ovat sähkötoimisia ja 6 höyrytoimisia.
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)33000000 Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet
Hankintaan sisältyy puhtaanhöyrynkehittimen toimitus ja asennus tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Hankintaan sisältyy puhdasvesijärjestelmän suunnittelu, toimitus ja asennus tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)33191000 Sterilointi-, desinfektio- ja hygienialaitteet
Hankintaan sisältyy sairaalavälineiden kuivauskaappeja tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.