Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Lieferungen - 658319-2022
die Slowakei-Trenčín: Softwarepaket und Informationssysteme
2022/S 228-658319
Bekanntmachung vergebener Aufträge
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
SMART plán mesta Trenčín
Referenznummer der Bekanntmachung: SMART_Trenčín
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Dlhodobá vízia smart city znamená nasadenie chytrých technológii do väčšiny prvkom mesta za účelom skvalitnenia života jeho obyvateľov, získania podrobných dát o fungovaní procesov a služieb, možnosti efektívneho rozhodovania na základe údajov a v neposlednom rade dosiahnutia cieľov uhlíkovo neutrálnej spoločnosti.
Súčasťou projektu SMART plán mesta Trenčín je implementácia smart prvkov pre oblasť dynamickej dopravy, pre oblasť bezpečnosti kamerové systémy, pre oblasť energetiky, publikovanie dát cez informačné tabule a vybudovanie manažérskeho informačného systému a hybridnej infraštruktúry mesta.
Podrobné vymedzenie predmetu zákazky tvorí Časť B. Opis predmetu zákazky, minimálna
technická špecifikácia tovarov/zariadení ( samostatné prílohy súťažných podkladov pre každú časť
predmetu zákazky), Štúdia realizovateľnosti ( samostatná príloha súťažných podkladov) a Analýza a dizajn
( samostatná príloha súťažných podkladov).
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Dynamická doprava
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Modul Dynamická doprava je v zadaní definovaný ako dva samostatné moduly. Tieto sú:
Dynamická doprava inteligentná križovatka
Dynamická doprava meranie intenzity dopravy
Cieľom zavedenia smart technológií pre dynamickú dopravu je:
1. Zvýšenie prejazdnosti strategickej križovatky Električná - Rozmarínová a Kniežaťa Pribinu Hasičská na hlavnom ťahu mestom prostredníctvom inteligentného riadenia križovatky podľa aktuálnej intenzity dopravy. Umožniť prechod vozidiel MHD a záchranných zložiek v špičke cez križovatku rýchlejšie vďaka preferencii vozidiel.
2. Nepretržitý zber a prenos údajov o dynamickej doprave, pohybe dopravných prostriedkov na strategických lokalitách. Tieto štatistické údaje budú následne využité pre prípravu stratégie rozvoja dopravy, predovšetkým ako podklad pre plán udržateľnej mobility v meste
Predmetom zákazky je dodanie a montáž HW, SW, s tým spojená montáž/inštalácia riešenia, testovanie a nasadenie do ostrej prevádzky. Podrobná špecifikácia je uvedená v súťažných podkladoch, v časti B.1 Opis predmetu zákazky.
Bezpečnosť kamerové systémy
Los-Nr.: 2
Modul kamerových systémov zastrešuje inštaláciu, prevádzku a prenos videozáznamu z vybraných lokalít priamo pod správu mesta. V rámci SMART stratégie mesta Trenčín kamerové systémy neslúžia len na prenos živého záznamu, ale predovšetkým ako zdroj dát dostupný pre budúce analýzy a rozhodovacie procesy. Systém ponúka možnosť rýchleho pohľadu všetkých kamier súčasne, respektíve detailný pohľad na jednotlivé kamery vo vysokom rozlíšení.
V rámci modulu sa odporúča možnosť živého prenosu na centrálne miesto, umiestnené samostatne v mestskej polícii Trenčín. Výsledkom realizácie bude možnosť monitoringu vybraných záujmových oblastí za účelom zvýšenia bezpečnosti v meste. Preventívne opatrenia posilní možnosť okamžitej reakcie systému na vyhodnocovanie incidentov, represívne opatrenia zaručuje možnosť spätnej identifikácie účastníkov incidentu, resp. jeho presná rekonštrukcia. Cieľom riešenia je taktiež možnosť uloženia videozáznamu za vybrané historické obdobie priamo do samostatnej infraštruktúry, čím sa sprístupní videozáznam povereným pracovníkom mesta berúc do úvahy bezpečnostné a prístupové obmedzenia. Kamerový systém pozostáva zo súboru kamier rôzneho typu, vybraného podľa prostredia inštalácie, z analytického servera s dostatočným diskovým vybavením a z vybavenia pre pracovisko pre analýzu záberov bezpečnostných kamier. Miestom umiestnenia servera a pracoviska pre prácu s videom je lokácia v objekte mestskej polície Trenčín, ktorá bude presne určená zadávateľom. Dodávateľ musí byť schopný zaručiť podporu týchto typov kamier, čím sa zabezpečí možnosť rozširovania inštalácie aj na menej dostupné miesta. Kamery musia ponúkať možnosť živého prenosu prostredníctvom internetového pripojenia, jedná sa o tzv. IP kamery.
Informačné tabule
Los-Nr.: 4
Modul Informačné tabule poskytuje vizualizačnú platformu na zdieľanie informácií medzi mestom a verejnosťou. Cieľom nasadenia modulu je vytvorenie komunikačného kanálu určeného pre dôležité oznamy, resp. za účelom uľahčenia orientácie občanov. V rámci modulu je odporúčaná aj možnosť interakcie občanov s tabuľou, napríklad za účelom zberu ich spätnej väzby k službám mesta, alebo navigáciou na mape. Prepojením modulu s manažérskym systémom a integráciou do hybridného SMART riešenia mesto získa možnosť okamžitej aktívnej kontroly v reálnom čase nad týmto komunikačným kanálom.
Cieľom je vybudovať systém na publikovanie vybraných informácií pre občanov a návštevníkov mesta prostredníctvom informačných panelov vo vysokom rozlíšení, ktoré sprístupnia občanom informácie z monitoringu lokálnych environmentálnych ukazovateľov, údaje o doprave, oznamy mesta, úradné informácie a podobne. Tieto panely budú umiestnené mimo vnútornej časti budovy mestského úradu, aby boli kedykoľvek prístupné verejnosti.
LED tabule sú určené do exteriéru a odolné proti rôznym poveternostným podmienkam.
Základným prvkom riešenia sú exteriérové LED tabule (tzv. kiosk), umiestnené na verejných priestranstvách. LED tabuľa sprostredkuje používateľom aktuálne informácie z jednotlivých oblastí vo forme textových informácií, fotografií, videí a webových stránok. Tieto údaje budú jednoducho dostupné, rozdelené v jednotlivých kategóriách podľa obsahovej náplne. LED tabuľa môže byť využitá aj ako úradná tabuľa, poskytujúca online informácie o dianí v meste.
V rámci projektu navrhujeme inštalovať 2 tabule o veľkosti od 43" do 65", ktoré budú slúžiť na prezentáciu aktuálnych informácií o stave dopravy, bezpečnosti a iných informácií z jednotlivých oblastí projektu a sprostredkované verejnosti.
Z dôvodu umiestnenia tabúľ v exteriéry musia tieto zariadenia vykazovať odolnosť voči poveternostným podmienkam počas celého roka, bez ohľadu na množstvo zrážok a teplotné výkyvy. Výnimkou sú samozrejme nepredvídateľné živelné katastrofy. Odporúčaný hraničný prevádzkový rozsah teplôt je od -20°C do +50°C. Vysoká svietivosť zabezpečí dostatočnú viditeľnosť pri rôznych uhloch dopadu slnka. Odporúča sa taktiež temperovanie voči oslňujúcemu svetlu pri predpokladaných vysokých teplotách v budúcnosti.
Manažérsky informačný systém a hybridná infraštruktúra mesta
Los-Nr.: 5
Cieľom je vybudovať hybridnú infraštruktúru a MIS mesta podľa špecifikácie top level dizajnu ako hybridnej infraštruktúry, tak aj manažérskeho informačného systému. Hybridná infraštruktúra poskytne variabilne možnosti nasadenia výpočtových zdrojov pri súčasnom zachovaní vysokej miery integrity, bezpečnosti a spravovateľnosti.
Manažérsky Informačný systém (MIS) tvorí rámec a základné prostredie pre všetky smart riešenia, ktoré sa v meste nasadzujú. Poskytuje služby umožňujúce pripojenie a nahrávanie dát, agregáciu a zobrazenie dát, vizualizáciu a tvorbu reportov pre manažérske rozhodovanie. MIS predstavuje jadro smart riešení mesta a garantuje dlhodobú rozšíriteľnosť a možnosť implementácie najnovších technológii.
Špecifikácia - hybridná infraštruktúra
Hybridná infraštruktúra je definovaná súborom serverových a virtuálnych zdrojov, ktoré zdieľajú spoločný, centralizovaný manažment. Hybridná infraštruktúra (HI) je definovaná dizajnom HI a obsahuje nasledujúce oblasti:
Dizajn a implementácia hybridnej identity
Dizajn a implementácia hybridnej bezpečnosti - firewall, izolácia zdrojov, monitoring, politiky
Dizajn a implementácia hybridnej siete vrátane zabezpečeného prepojenia v prípade potreby
Dizajn a implementácia riešení pre vysokú dostupnosť a zálohovanie v prostredí HI
Dodávka HW a SW časti hybridnej infraštruktúry
Dizajn a implementácia rozhraní pre IoT a upload dát
Dizajn a implementácia monitoringu HI
Dizajn a implementácia nástrojov pre automatizáciu HI
Dizajn a implementácia nástrojov pre governance hybridného prostredia
Dokumentácia pre pripájanie IoT scenárov
Testovanie a dokumentácia nasadenia
Hybridná infraštruktúra je navrhnutá ako viacvrstvová, s kombinovaným manažovaným prostredím, skladajúcim sa z on premise serverovej časti umiestnenej v priestoroch serverovne mesta Trenčín a cloudovej časti umiestnenej v ľubovoľnom cloud prostredí. Hybridná infraštruktúra zahŕňa centralizovanú správu a infraštruktúrne služby pre riešenie.