Lucrări - 658817-2021
Submission deadline has been amended by:  65363-2022
România-Vatra Dornei: Lucrări de construcţii
2021/S 250-658817
Anunț de participare
Lucrări
Temei juridic:
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Execuție lucrări pentru obiectivul de investiție ”REVITALIZAREA INFRASTRUCTURII ECONOMICE ȘI SOCIALE ÎN MUNICIPIULVATRA DORNEI ”
Număr de referinţă: 7467268/2021/6
II.1.2)Cod CPV principal
45000000 Lucrări de construcţii
II.1.4)Descriere succintă:
Lucrările care fac obiectul achiziției sunt formate din următoarele componente
1. A1.BLOCURI DE LOCUINȚE SOCIALE
Se va realiza investiția formata din 3 blocuri de locuințe colective sociale, cu 2 scări fiecare, amplasate la distanța de 19,60m între ele; suprafața parcelei de teren aferentă construcțiilor de locuințe (nr. 38261) = 12436 mp
• 3 blocuri cu regimul de înălțime P+3E;
• bloc nr. 1 (scara A + scara B) – 30 apartamente de 2 camere;
• bloc nr. 2 (scara A + scara B) – 30 apartamente de 2 camere;
• bloc nr. 3 (scara A +scara B) – 30 apartamente de 2 camere;
total = 90 apartamente de 2 camere
• suprafața construită: 658.60mp x 3 blocuri = 1975.80 mp
• suprafața desfășurată: 2.640,90 x 3blocuri = 7922,70mp
• volumul construit / bloc: 9400mc.
2.
A2. ANEXE GOSPODARESTI CENTRALA TERMICĂ
Clădirea se va realiza pe parter, cu dimensiunile de gabarit de 11,00 x 11,00m și înălțimea la atic de 4,50m;
• suprafața construită = desfășurată = 121,00 mp;
• înălțimea la atic = 4,50m;
• înălțimea liberă sub placă = 3,80 m;
• volumul clădirii – 550 mc.
• regim de înălțime parter, cu cota peste planșeul de beton armat, de 4,00 m;
• terasă circulabilă prevăzută cu parapet metalic.
În spațiul centralei termice se vor amplasa și monta următoarele utilaje:
• 3 cazane cu puterea termică de 300 - 350 kW;
• 3 puffere pentru agent termic de 5000 litri;
• 1 boiler vertical cu serpentine de 5000 litri;
• vas de expansiune în circuitul de încălzire (cazane) de 600 litri;
• vas de expansiune în circuitul de încălzire (puffere) de 500 litri;
• vas de expansiune în circuitul sanitar (boiler) de 500 litri;
• vas de expansiune în circuitul solar de 500 litri;
• pompe de circulație injecție cazan, agent termic, apă caldă menajeră;
• stație solară preizolată cu pompă de circulație inclusă;
• stație de dedurizare automată;
În exterior, pe terasa clădirii, se va monta un sistem de panouri solare compus din 24 de panouri cu 15 tuburi vidate.
A3. Parcări
• parcare 1: număr locuri: 12;suprafața: 152mp;
• parcare 2: număr locuri: 78;suprafața: 1587mp;
Suprafața totala parcări: 1739,00 mp.
A4. Spațiu de joaca pentru copii
• diametru platformă = 15,50 m;
• suprafața = 70 mp.
5. B1 Extindere si modernizare strada Miriștei
Se propune reabilitarea/modernizarea străzii Miriștei, 6 tronsoane (alei carosabile, care deservesc obiectivele propuse prin proiect-blocurile de locuințe sociale, centrala termica, parcările si locul de joaca) materializate si delimitate in planșa specialitatea drumuri D.2.
Suprafața totala drum incluzând trotuare, borduri si platforme drum: 5151,60 mp
6. B2. Alei pietonale
suprafața totala: 625mp;
Note:
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile.
Autoritatea contractanta va răspunde solicitărilor de clarificări, cu 14 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor, în cazul în care acestea au fost depuse în termenul limită indicat.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 25 530 701.48 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
45112711 Lucrări de arhitectură peisagistică a parcurilor
45222300 Lucrări de construcţii pentru instalaţii de securitate
45223300 Lucrări de construcţii de parcări
45232460 Lucrări sanitare
45233120 Lucrări de construcţii de drumuri
45310000 Lucrări de instalaţii electrice
45315000 Lucrări de instalare de echipamente de încălzire şi de alte echipamente electrice pentru clădiri
45331100 Lucrări de instalare de echipamente de încălzire centrală
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Se va realiza investiția formata din 3 blocuri de locuințe colective sociale, cu 2 scări fiecare, amplasate la distanța de 19,60m între ele; blocurile au partea constantă identică, atât din punct de vedere funcțional, al structurii apartamentelor cât și constructiv; suprafețele utile și construite ale apartamentelor se încadrează în Anexa 1, din Legea 114/96 - legea locuinței, fiecare apartament compunându-se din: hol, camera de zi, dormitor, bucătărie, baie, spațiu depozitare, balcon; spațiile comune se compun din holul de acces în bloc, casa scării, spațiu tehnic, depozitare, uscător, podestul și rampa de acces pentru persoanele imobilizate în scaunul cu rotile; suprafața parcelei de teren aferentă construcțiilor de locuințe (nr. 38261) = 12436 mp
• înălțimea maximă la coamă: + 14,85 m față de cota ±0.00;
• înălțimea minimă la streașină: + 8,70m față de cota ±0.00;
• înălțimea liberă nivele: 2,65m;
Descrierea funcțională
Clădirea se va realiza pe parter, cu dimensiunile de gabarit de 11,00 x 11,00m și înălțimea la atic de 4,50m; la interior se delimitează spațiul sălii utilajelor funcționale și un spațiu pentru personalul operator, compus din vestiar și grup sanitar; clădirea se va realiza cu acoperiș în sistem terasă, pe care se vor amplasa panouri solare; suprafața construită = desfășurată = 121,00 mp;
Echiparea și dotarea specifică funcțiunii propuse
Platforma locului de joacă se va amplasa în zona de sud – vest a parcelei de teren; va avea o formă circulară, fiind mărginită la est de un zid de sprijin iar la vest de taluz;
• structural, platforma va consta dintr-un strat de beton armat cu rezemare pe o fundație din balast compactat și o fundație continuă din beton armat pe contur; platforma se va realiza între ziduri de sprijin beton armat, care se vor executa în amonte și în aval, acesta din urmă fiind și sprijin pentru un taluz; având în vedere diferențele de nivel dintre platformă și terenurile învecinate, zidurile de sprijin se vor prevedea cu parapete de protecție. Stratul de uzură al platformei se va realiza cu dale cauciucate.
Descrierea funcțională, caracteristici:
strada Miristei-1
- suprafața totala (platforme drum, stație încrucișare): 1292,00 mp;
strada Miristei-2
- suprafața totala (platforme drum, trotuare, borduri): 1464,90 mp;
strada Miriștei - 3
- suprafața totala (platforme drum, trotuare, borduri): 1463,30 mp;
strada Miriștei - 4
- suprafața totala (platforme drum, trotuare, borduri): 363,00 mp;
strada Miriștei - 5
- suprafața totala (platforme drum, borduri): 215,60 mp;
strada Miriștei -6
- suprafața totala (platforme drum, borduri): 352,80 mp;
Denivelările din aleile pietonale care conduc la bloc 2, scara B si la bloc 3, scările A si B, vor fi preluate prin pachete de trepte, care se vor realiza din pavele de beton încadrate intre borduri din beton. Pachetele de trepte vor fi prevăzute pe cel puțin o latura cu parapet de protecție.
Sistemul constructiv. Pentru sistemul rutier se propune un sistem rutier suplu, cu suprastructura din beton asfaltic, pentru străzi si
pentru parcări, cu următoarele straturi:
-patul străzii/drumului – nivelare, finisare, compactare pe o grosime medie de 20 cm;
-substrat de fundație, izolant, anticapilar, din nisip in grosime medie de 7 cm după compactare, in scopul împiedicării contaminării stratului de fundație cu pământuri din patul străzii (conf. STAS 6400/84)
-strat de fundație din balast amestec optimal (0-63mm) in grosime 25 cm;
-strat de baza din piatra sparta amestec optimal (0-63mm) in grosime de 15 cm;
-strat de legătură din BADPC22,4 in grosime de 6 cm;
-strat de uzura din BAPC16 in grosime de 4 cm;
-borduri de încadrare de 25 x 20cm;
Se prevăd semnalizări si marcaje rutiere atât pe perioada execuției cat si definitive, de reglementare a priorității si pentru restricționarea vitezei la 25 km/h. Realizarea unor parametri tehnici optimi privind pantele longitudinale, transversale, marcarea si semnalizarea corespunzătoare, asigurarea colectării si scurgerii rapide a apelor pluviale, asigurarea vizibilității, vor asigura un grad înalt al siguranței circulației pe întreg obiectivul proiectat.