Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
Järjestelmässä on tällä hetkellä vika, joka vaikuttaa eForms-ilmoituksiin. Vika pyritään korjaamaan mahdollisimman pian. Lisätietoja ja ohjeita on asiaa käsittelevällä sivulla.
Uusi koulutustilaisuus TED-datan uudelleenkäyttäjille 14.12.2023 – ilmoittaudu mukaan!
Palvelut - 667701-2021
Suomi-Tampere: Mainonta- ja markkinointipalvelut
2021/S 251-667701
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Puolustusvoimat - Viestintä- ja markkinointipalvelut 2022-2025 DPS
Viitenumero: 4328/2021
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
79340000 Mainonta- ja markkinointipalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Puolustusvoimien viestintä- ja markkinointipalvelut vuosille 2022-2025.
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
79413000 Markkinointijohdon konsulttipalvelut
79310000 Markkinatutkimuspalvelut
79342000 Markkinointi
79300000 Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot
79341400 Mainoskampanjapalvelut
79430000 Kriisinhallintapalvelut
79800000 Painatus ja siihen liittyvät palvelut
79950000 Näyttelyjen, messujen ja kongressien järjestelypalvelut
92100000 Elokuva- ja videopalvelut
79632000 Henkilöstökoulutus
39294100 Viestintä- ja mainostuotteet
48500000 Viestintä- ja multimediaohjelmatuotteet
48000000 Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
73110000 Tutkimuspalvelut
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankintayksikkö pyytää tarjoustanne viestintä- ja markkinointipalveluista Puolustusvoimille tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Tämä tarjouspyyntö perustuu Hansel Oy:n Viestintä- ja markkinointipalvelut 2020-2026 (DPS) dynaamiseen hankintajärjestelmään (jäljempänä ”DPS”).
DPS:n sisäinen kilpailutus on tehty luokassa 1 Kokonaispalvelu.
Puolustusvoimat valitsee dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen perusteella toimittajan ja tekee voittaneen tarjoajan kanssa hankintasopimuksen. Hankintasopimusmalli on tarjouspyynnön liitteenä.
Hankittavien palveluiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu liitteessä "DPS:n kohde ja ehdot" sekä liitteessä "Hankinnan kohteen kuvaus". Asiantuntijoille asetetut vähimmäisvaatimukset on kuvattu liitteessä "Asiantuntijat".
Hankinnan ennakoitu laajuus on kuvattu liitteessä "Hankinnan kohteen kuvaus".
Tämän kilpailutuksen voittanut tarjoaja ei saa yksinoikeutta Puolustusvoimien viestintä- ja markkinointipalveluiden toimittamiseen eikä hankintasopimus sisällä määräostovelvoitetta. Asiakas voi halutessaan toteuttaa ns. virkatyönä tarpeelliseksi katsomansa viestintään ja markkinointiin liittyvät palvelut.
Asiakas pidättää oikeuden käyttää tähän sopimukseen liittyvien palvelujen tuottamiseen kolmansia osapuolia. Toimittaja toimii pääsääntöisenä viestintään ja markkinointiin liittyvien palvelujen toimittajana kaikissa Puolustusvoimien joukko-osastoissa. Asiakas voi halutessaan hankkia tarpeelliseksi katsomansa viestinnän ja markkinoinnin palvelut muilta toimijoilta. Tällaiset muualta hankittavat palvelut ovat yksittäisiä hankkeita/projekteja, joilla ei ole selkeää jatkumoa, joiden ennakoitu arvo jää alle hankintalain kansallisen kynnysarvon ja joiden osalta Asiakas katsoo, että se saa tarkoituksenmukaisimman palvelun joltakin toiselta toimittajalta.