Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Services - 668688-2022
Roumanie-București: Services de recherche et développement et services de conseil connexes
2022/S 233-668688
Avis de marché
Services
Base juridique:
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Achiziție de servicii pentru realizare „Studiu de cercetare privind extinderea/optimizarea domeniului schiabil din Romania”
Numéro de référence: 45336915202205
II.1.2)Code CPV principal
73000000 Services de recherche et développement et services de conseil connexes
II.1.4)Description succincte:
Scopul și sarcinile studiului impun în mod necesar două etape, absolut corelative, prima – cea de analiză complexă și completă, interdisciplinară, a funcției turistice și a suportului său natural și social-economic, urmând să fundamenteze dimensiunile parametrilor fizici și economici ai propunerilor/modelelor de dezvoltare ce va face obiectul celei de a doua etape. Datele și informațiile utilizate trebuie să fie veridice și verificabile și vor forma baza de date necesară realizării documentației. Vor fi preluate informații din surse autorizate (Comisia Europeană, Autoritatea Contractantă, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor
Publice și Administrației, Autorități publice județene/locale, Institutul Național de Statistică), precum și alte surse, după caz
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 595 000.00 RON
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.4)Description des prestations:
PARTEA I Cap. I Experiența europeană privind valorificarea potențialului zonei montane pentru practicarea sporturilor de iarnă Cap. II Analiza potențialului natural pentru amenajarea domeniilor schiabile din arealul montan al României Cap. III Situația actuală privind amenajările pentru sporturi de iarnă din România; analiza cererii și a ofertei Cap. IV Impactul economico-social asupra economiilor locale și cel asupra factorilor de mediu în ce privește amenajările pentru sporturi de iarnă Cap. V Principii generale și criterii de amenajare a domeniilor schiabile/destinate practicării sporturilor de iarnă în România PARTEA a II-a Cap. VI Prezentarea unor zone reprezentative pentru practicarea sporturilor de iarnă din România, cu potențial de valorificare pe plan european Cap. VII Propuneri de modernizare și extindere a unor zone/domenii schiabile în vederea introducerii în circuitul european al sporturilor de iarnă