Danemark-Copenhague: Services d'architecture, services de construction, services d'ingénierie et services d'inspection
2022/S 233-668745
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Totalrådgiverudbud vedrørende udskiftning af vindues- og facadepartier for Afd. 7 Skovengen 31-268, Kokkedal og Afd. 9 Byengen 1-230 og Nordengen 1-96, Kokkedal
II.1.2)Code CPV principal71000000 Services d'architecture, services de construction, services d'ingénierie et services d'inspection
II.1.4)Description succincte:
Udbuddet omfatter totalrådgivning i forbindelse med udskiftning af vindues- og facadepartier på vestfacaden i to afdelinger; afd. 7 Skovengen og afd. 9 Byengen-Nordengen beliggende i Kokkedal.
Udbuddet gennemføres fælles for de to afdelinger, men der skal indgås to totalrådgivningsaftaler med hhv. afd. 7 og afd. 9.
Der har forud for dette udbud været et forløb, hvor MOLE arkitekter har udarbejdet et miniprojekt for begge afdelinger. I dette forløb har der været en beboerproces, der er endt med en godkendelse af projektet i begge afdelinger. Hhv. den 17. november 2021 i afd. 7 og den 12. oktober 2021 i afd. 9.
II.1.5)Valeur totale estimée
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)71000000 Services d'architecture, services de construction, services d'ingénierie et services d'inspection
II.2.4)Description des prestations:
Udbuddet gennemføres som ét udbud med de samme udvælgelses- og tildelingskriterier med henblik på at finde én totalrådgiver til to afdelinger, Men af regnskabsmæssige årsager vil udbuddet resultere i, at der skal indgås to kontrakter med den vindende tilbudsgiver.
Totalrådgiveren skal varetage færdigprojektering, udbud, AMK P og B, tilsyn, byggeledelse, beboerkoordinering, aflevering og 1. års gennemgang.
De obligatoriske udelukkelsesgrunde er gældende i dette udbud, jf. udbudslovens §§ 135 - 136. Herudover finder den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk.1, nr. 2 anvendelse. Ansøgningen vil ikke blive taget i betragtning, hvis ansøgeren er omfattet af disse udelukkelsesgrunde og ansøgeren