Bygge og anlæg - 67061-2023
Danmark-København: Arbejder i forbindelse med anlæg af jernbaner og kabelbaner
2023/S 023-067061
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporfornyelsesprojektet Slagelse - Korsør
Sagsnr.: NFSP0541
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45234000 Arbejder i forbindelse med anlæg af jernbaner og kabelbaner
II.1.4)Kort beskrivelse:
I overensstemmelse med reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945, har Banedanmark gennemført et udbud af tre kontrakter i forbindelse med sporfornyelsesprojektet Slagelse – Korsør. • Delaftale 1: Slagelse – Korsør Sporfornyelse 2023 • Delaftale 2: Slagelse – Korsør Sporfornyelse 2024 • Delaftale 3: Slagelse – Korsør Sikring og kørestrømsarbejder (2023-2024)
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delaftale 1: Slagelse – Korsør Sporfornyelse 2023
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
50225000 Vedligeholdelse af jernbanespor
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
NFSP0541 Sg-Kø omfatter en sporfornyelse i 2023 mellem Slagelse og Korsør
stationer. Hverken Slagelse eller Korsør Station er inkluderet i projektet.
Sporfornyelsen omfatter den ca. 13 kilometer dobbeltsporede bane fra km 94,2 vest
for Slagelse til km 106,8 ved infrastrukturgrænsen til Sund & Bælt (S&B).
Herudover er der lidt under 1 kilometer dobbeltspor fra infrastrukturgrænsen km 106,8
til km 107,6 lige før første sporskifte ved Korsør Station.
Delaftale 2: Slagelse – Korsør Sporfornyelse 2024
Delkontraktnr.: 2
Der blev ikke modtaget tilbud på delaftale 2.
Delaftale 3: Slagelse – Korsør Sikring og kørestrømsarbejder (2023-2024)
Delkontraktnr.: 3
Sikring: I forbindelse med udførelse af sporombygningen mellem Slagelse og Korsør, skal alle spornære objekter i det berørte sporombygningsområde de- og genmonteres samt afprøves. Kørestrøm: Der skal ske tilretninger af anlægget alle steder hvor spor sideflyttes, overhøjde ændres, spor sænkes eller spor hæves. Der vil kun skulle laves kontrol, justering og udskiftning af k-ophæng. Der skal ikke etableres nye master eller fundamenter. Der henvises desuden til SAB-TAG for de respektive delaftaler for en detaljeret arbejdsbeskrivelse.