Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Μελέτη σχετικά με την ισορροπία µεταξύ των φύλων στον τομέα της Ε&Κ για τη βελτίωση του ρόλου των γυναικών στην ενεργειακή μετάβαση
Αριθμός αναφοράς: CINEA/2021/OP/0012
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Οι υπηρεσίες θα συνίστανται στην εκπόνηση ανάλυσης προβλέψεων που θα εξετάζει τα εμπόδια, τις ορθές πρακτικές και τις συστάσεις σχετικά με τον τρόπο βελτίωσης του ρόλου των γυναικών στον τομέα της Ε&Κ για την ενεργειακή μετάβαση.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 900 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Η αναθέτουσα αρχή προκηρύσσει την παρούσα πρόσκληση υποβολής προσφορών με σκοπό τη σύναψη σύμβασης παροχής υπηρεσιών για την εκπόνηση ανάλυσης προβλέψεων σχετικά με τα εμπόδια, τις ορθές πρακτικές και τις συστάσεις με στόχο:
• την ενίσχυση της προσέγγισης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με βάση τη γνώση όσον αφορά το ρόλο των γυναικών στην ενεργειακή μετάβαση,
• την υποστήριξη των διεπιστημονικών πολιτικών πρωτοβουλιών για την ισότητα που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της Γενικής Διεύθυνσης Έρευνας και Καινοτομίας (RTD) και την υλοποίηση των στόχων για την ισότητα των φύλων στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας,
• την παροχή αποτελεσματικών λύσεων για τη χάραξη πολιτικής χωρίς αποκλεισμούς στον τομέα της ενεργειακής έρευνας και καινοτομίας.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Study on Gender Balance in the R&I Field to Improve the Role of Women in the Energy Transition
Reference number: CINEA/2021/OP/0012
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
The services will consist of producing a foresight analysis looking at barriers, good practices and recommendations how to improve the role of women in the R&I field of the Energy Transition.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 900 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)73000000 Research and development services and related consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
The contracting authority is launching this invitation to tender in view to conclude a service contract to produce a foresight analysis looking at barriers, good practices and recommendations with the aim of:
• strengthening the EC’s knowledge-based approach in regards to the role of the women in the energy transition;
• supporting transdisciplinary political initiatives on equality performed within DG RTD and implementing gender equality objectives within the European Research Area;
• delivering effective solutions for inclusive gender policy-making in energy R&I.