Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Optisk sortering av hushållsavfall
Referenznummer der Bekanntmachung: Tn 6051/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Sortering av olika färgade avfallspåsar i sorteringsanläggning med optisk sorteringteknik.
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967, behov av optisk sortering av hushållsavfall. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Inledning
Bakgrund och syfte
Örebro kommun har ca 21 000 hushåll av typen småhus/villor samt ca 2 600 hushåll fritidshus med sommarhämtning. Målet är att erbjuda samtliga av dessa hushåll möjligheten till fastighetsnära insamling av förpackningar och tidningar jämte rest- och matavfall. Det finns utöver det ca 6 000 hushåll i flerfamiljshus utan fastighetsnära insamling och dessa kan komma att erbjudas Färgsortering men skilt från annan hämtning. Hämtningen kommer att ske i egen regi. Örebro kommun har ett behov av att få lämna avfall för utsortering i olika färgade påsar för sortering till respektive fraktion samt att det utsorterade materialet avsätts på erforderligt sätt. Den uppskattade vikten för småhus/villor inkl. fritidshus är ca 6 000 ton/år med ett möjligt tillskott av förpackningar från flerfamiljshus på ca 300 – 1000 ton/år. Samansättningen av material kan uppskattas utifrån plockanalyser men lämnar inga garantier för det verkliga utfallet. Potentialen för allt material från dessa hushåll uppskattas till ca 10 000 ton per år.
Omfattning & avgränsningar
Denna upphandling avser optisk sortering av hushållsavfall i fem fraktioner samt avsättning av utsorterade material inkl. förbränningmängd. Det uppskattade värdet är ca. sex (6) miljoner kr exkl. transport per år.
Då avtalets längd kan påverkas av politiska beslut gäller det i tre (3) år med två (2) förlängningar á 24 månader.
Beställare är Tekniska förvaltningen - Avfall