Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Lieferungen - 67445-2023
Rumänien-Călimănești: Straßenkehrmaschinen
2023/S 025-067445
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ÎMBUNĂTAȚIREA SERVICIILOR DE PROTECȚIA MEDIULUI ÎN ZONA PESCĂREASCĂ CĂLIMĂNEȘTI - ACHIZIȚIONAREA DE UTILAJE, ECHIPAMENTE TEHNOLOGICE ȘI FUNCȚIONALE CARE NU NECESITĂ MONTAJ ȘI ECHIPAMENTE DE TRANSPORT
Referenznummer der Bekanntmachung: 2541630/2023/3
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
34921100 Straßenkehrmaschinen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Denumirea obiectivului de investiţii: ÎMBUNĂTAȚIREA SERVICIILOR DE PROTECȚIA MEDIULUI ÎN ZONA PESCĂREASCĂ CĂLIMĂNEȘTI - ACHIZIȚIONAREA DE UTILAJE, ECHIPAMENTE TEHNOLOGICE ȘI FUNCȚIONALE CARE NU NECESITĂ MONTAJ ȘI ECHIPAMENTE DE TRANSPORT
Necesitatea investitiei consta în faptul ca orasul Calimanesti nu dispune de utilaje speciale pentru activitatea de curatenie. În prezent, în orasul Calimanesti, activitatea de curatenie a drumurilor interioare, trotuarelor, pietelor si halelor de desfacere a produselor agroalimentare, în locurile de parcare publice sau pe suprafete anexe ale spatiilor de circulatie, de odihna ori de agrement, se face manual, sau cu o autospeciala veche, uzata, consumatoare mare de combustibil si generatoare de noxe (fum) care provoaca discomfort mare atât pentru cetateni cât si pentru turisti.
Prin realizarea investitiei se va asigura dotarea „Directiei de Administrare a Domeniului Public si Privat si Alimentare cu Energie Termica” Calimanesti cu echipamente privind protectia mediului. Investitia nu prevede operatiuni de constructii-montaj. Se doreste achizitionarea urmatoarelor utilaje:
• autospeciala stropit spații verzi si alei;
• automaturatoare multifunctionala;
• camioneta electrica cu pick-up basculabil.
Curatarea strazilor cu un utilaj special va proteja oamenii de gunoiul periculos, va redirectiona forta de munca catre o mai buna îngrijire a spatiilor verzi si va reduce riscul de accidente.
Problemele majore la care se doreste a se raspunde prin prezentul proiect vizeaza reducerea emisiilor de poluanti în atmosfera, îmbunatatirea calitatii aerului, respectiv reducerea cantitatii de noxe emise. Directiile strategice promovate la nivelul administratiei locale în ceea ce priveste cresterea calitatii vietii populatiei si reducerea nivelulului de poluare se subsumeaza oportunitatii date de masura de investitii propusa, contribuind la cresterea sperantei de viata a locuitorilor.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor- 20 zile.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod cIar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/informatiiIor suplimentare cu 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor sau solicitărilor de participare.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 894 424.47 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
IMBUNATATIREA SERVICIILOR DE PROTECTIA MEDIULUI IN ZONA PESCAREASCA CALIMANESTI - ACHIZIȚIONAREA DE UTILAJE, ECHIPAMENTE TEHNOLOGICE SI FUNCTIONALE CARE NU NECESITA MONTAJ SI ECHIPAMENTE DE TRANSPORT-AUTOMATURATOARE MULTIFUNCTIONALA
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
AUTOMATURATOARE MULTIFUNCTIONALA COMPACTA CU DIMENSIUNI REDUSE PENTRU ALEI RUTIERE, TROTUARE, SI ALEI PARC- O BUCATA.
Utilitate:
- Măturarea și/sau spălarea stradală;
- Îngrijirea și întreținerea parcurilor publice;
- Preluarea și transportul deșeurilor;
Posibilitate ulterioara pentru accesorii optionale: ( preconfigurare pachet hidraulic pentru sezon iarna cu sarcina minima de 400 kg:
- Deszăpezirea cu lamă sau plug;
- Împrăștierea materialului antiderapant;
Caracteristici tehnice minime pentru masina de baza:
- multifunctionala, compacta cu dimensiuni reduse;
- sasiu articulat pentru zone dificile;
- raza de intoarcere minim 700 mm;
- servodirectie hidrostatica;
- tractiune hidrostatica 4x4 integrala, permanenta;
- lanturi pentru cauciucuri recomandate in sezon de iarna;
- motor termic disel, putere minim 24 kW, consum redus maxim 4,5 lt/h (incadrat in norme europene Stage V, omologabil in romania), maxim 55kw;
- capacitate cilindrica mnaxim 1700 ccm;
- cabina pentru o persoana, displai cu afisare functionalitati masina, incalzire si aer conditionat;
- oglinzi vedere ampla a modului de lucru;
- lumini standard rutiere fata-spate, girofar pe cabina, etc.;
Specificatii minimale automaturatoare:
- sistem frontal ajustabil pentru cuplare rapida accesorii;
- platforma incarcare/ rabatere demontabila cu puncte de prindere laterale pentru securizare incarcatura;
- masa totala maxim autorizata 3500 kg;
- ramforsare spate prindere cupla remorca;
- cupla spate tip bila;
- bena colectare praf, iarba, etc., din aluminiu cu proprietati anticorozive cu o capacitate minima de 0,8 mc si o greutate utila minm 400 kg;
- indicator nivel incaracare bena;
- unitate frontala de maturare cu 2 si/sau 3 perii mixte;
- rezervor apa de minim 150 l, cu indicator de nivel si sistem de recirculare pentru fiecare perie de minim 40 l;
- Turbina de aspirare cu palete radiale actionate complet hydraulic;
- gura de aspiratie cu role de ghidare, usor de curatat;
- sistem de curatare cu jet de apa cu inalta presiune, pistol cu lance si furtun;
- furtun suplimentar de aspirare lateral (frunze, gaigare);
IMBUNATATIREA SERVICIILOR DE PROTECTIA MEDIULUI IN ZONA PESCAREASCA CALIMANESTI - ACHIZIȚIONAREA DE UTILAJE, ECHIPAMENTE TEHNOLOGICE SI FUNCTIONALE CARE NU NECESITA MONTAJ SI ECHIPAMENTE DE TRANSPORT-CAMIONETA ELECTRICA - PICK UP RABATABIL.
Los-Nr.: 3
34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke
CAMIONETA ELECTRICA - PICK UP RABATABIL- O BUCATA
Caracteristici tehnice minime:
- Baterie cu o capacitate minim 22 kW/h si o autonomie de minim 150 km;
- Incarcare rapida cu încărcător de baterie de 7 kW;
- Cablu de încărcare tip 2, lungime minim 5 m;
- Dimensiune platforma minim 1500 mm x 1500 mm cu obloane de minim 350 mm;
- Incarcatura utila minim 500 kg;
- Servodirecție electrică;
- Cabina minim 2 locuri;
- Aer conditionat;
- Jante din aliaj;
- Afișaj central cu navigator, radio și Bluetooth;
- Roată de rezervă;
- Scaune cu tapițerie rezistenta la uzură;
- Parbriz încălzit, lunetă spate cu dezaburire;
- Faruri de ceață, lumini de ceata spate;
- Închidere centralizată;
- Oglinzi exterioare electrice si incalzite;
- Carte Identitate Vehicul omologata RAR, documente insotitoare traduse in limba romana;
IMBUNATATIREA SERVICIILOR DE PROTECTIA MEDIULUI IN ZONA PESCAREASCA CALIMANESTI - ACHIZIȚIONAREA DE UTILAJE, ECHIPAMENTE TEHNOLOGICE SI FUNCTIONALE CARE NU NECESITA MONTAJ SI ECHIPAMENTE DE TRANSPORT- AUTOCISTERNA STROPIT SPATII VERZI SI ALEI , CAPACITATE 5000 l
Los-Nr.: 2
34134200 Kipplastwagen
AUTOCISTERNA STROPIT SPATI VERZI SI ALEI CAPACITATE 5000 l - O BUCATA
- stropit spatii verzi, alei si ronduri florale;
- stropit si spalat strazi si/sau aleile din parc, utilaje sau alte zone de lucru;
Caracteristici tehnice minime autosasiu:
- masa totala maxima 7500 kg;
- masa remorcabila maxim 3500 kg;
- cabina cu 3 locuri;
- inaltime totala maxima 2400 mm;
- latime totala maxima 2500 mm;
- computer de bord;
- avertizor mansarier, inchidere centralizata;
- faruri ceta, volan reglabil, limitator viteza ( 90 km/h);
- motor diesel, putere minim 110 kW, versiune minim EURO VI, omologabil in Romania, SCR cu Ad-Blue;
- ABS, ESC,ASR si minim 2 Airbaguri ( sofer si pasager );
- cutie de viteza manuala cu minim 6 trepte de viteza pentru mers inainte si una pentru mansarier
- frane cu disc pe toate rotile, cu servofrana si circuite independente pe ambele axe;
- maxim 2 axe cu axa spate dubla;
Caracteristici tehnice suprastructura de stropit:
- Rezervor de apa, fabricat din aluminiu sau fibra de sticla ranforsata cu plastic de inalta densitate ( HDPE), cu o capacitate de 5000 l, prevazut cu minim 2 pereti „sparge val” vopsiti lucios pentru o curatare mai usoara;
- subcadru metalic de fixare a rezervorului pe autosasiu;
- gura de vizitare si umplere rezervor prevazuta cu capac;
- dispozitiv de umplere a rezervorului cu apa de la hydrant;
- scara de acces si platforma (cu mana curenta) pentru persoana care manipuleaza lancea de udat ghivece flori montate la inaltime si/sau umplere rezervor la partea superioara;
- Pompa de apa antrenata de hidromotor de la instalatia hidraulica automatizata a autosasiului;
- Sasiul va fi prevazut cu priza de putere antrenata de cutia de viteze;
- Pompa centrifugala de joasa presiune antrenata de motor hidraulic cu presiunea apa de minim 5 bari la debit de minim 400 l/min pentru instalatia de stropit;
- Racitor de ulei;
- Pompa prevazuta cu regulator si manometru de presiune apa;
- Filtru de apa cu sita metalica (otel inoxidabil);
- Cupla de alimentare a rezervorului de la hydrant;
- Furtun alimentare de la hydrant;
- Furtunuri de apa cu insertie metalica;
- Stut inox prevazut cu robinet si cupla rapida pentru furtun;
- Lance pentru udat ghivece cu flori montate pe stalpi – lungime 1,5 – 2 m,
prevazuta cu robinet si cupla rapida pentru furtun;
- Tambur retractabil cu furtun minim 20 m pentru udat spatii verzi cu diametru
3/4"
- Girofar portocaliu montat la partea din spate a suprastructurii
- Pompa hidraulica antrenata de priza de putere de pe cutia de viteze;
- Automatizare pentru control din cabina
- Sistem hidraulic prevazut cu distribuitor si supapa de by-pass;
- Instalatie de inalta presiune pentru spalat carosabil, alei, cosuri de gunoi, utilaje, etc.
- Pompa de apa actionata hydraulic cu debit de apa de minim 15 l pe secunda si presiune de minim 15 bari;
- Tambur retractabil echipat cu minim 10 m furtun 3/8", prevazut cu lance de inalta presiune;
- Toate partile metalice sablate si protejate anticoroziv;
- Toate componentele sa fie compatibile si usor de montat/demontat;