Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Lieferungen - 68131-2023
Rumänien-Roman: Stangen, Stäbe, Draht und Profile für den Einsatz im Bau
2023/S 025-068131
Auftragsbekanntmachung
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Achizitia de consumabile mentenață prin Sistem Dinamic de Achiziții (SAD)
Referenznummer der Bekanntmachung: 69
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
44330000 Stangen, Stäbe, Draht und Profile für den Einsatz im Bau
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Prin prezentul anunt de participare se initiaza un Sistem Dinamic de Achizitii Publice (numit in continuare -SAD) care să permită achizitia deconsumabile mentenanță, a cărui valabilitate va fi de 12 luni de la data publicării prezentului anunț.
Procedura de atribuire va respecta regulile Licitației Restrânse, urmând a se derula în două etape, astfel: Etapa I – depunerea solicitărilor de participare la SAD ; Etapa II – depunerea ofertelor doar de către ofertantii calificati la finalul primei etape.
In baza art. 124, lit. b) din Legea 98/2016, Instructiuni privind modul de functionare a SAD (formalitatile care trebuie intreprinse de catre operatorii economici) sunt descrise detaliat in cadrul documentului atasat prezentei documentații denumit ”Instructiuni pentru ofertanti” (a se vedea pct. I.).
Avand in vedere caracterul deschis al SAD, după lansarea SAD și pe întreaga perioadă de valabilitate a acestuia, un operator economic se poate alătura în orice moment al valabilității SAD dacă îndeplinește criteriile menționate în anunțul de participare.
Autoritatea contractantă transmite câte o invitaţie de participare tuturor participanţilor admişi în cadrul SAD dupa etapa I-a, în vederea depunerii de oferte. Invitaţia de participare se va transmite doar ofertanților calificați la lotul în cadrul căruia se dorește realizarea unei achiziții specifice. SAD propus de autoritatea contractantă este grupat pe 8 categorii (loturi) de produse, detaliate in caietul de sarcini.
Ofertanții pot depune candidatura la unul sau mai multe loturi. În cadrul etapei a II-a nu este obligatorie depunerea ofertei în situațiile în care achiziția propusă nu prezintă interes.
Frecvenţa contractelor ce urmează să fie atribuite: In cadrul etapei a II-a autoritatea contractanta va transmite invitatii de participare doar ofertantilor calificati, de regula trimestrial (sau ori de cate ori are nevoie conform necesarului rezultat din activitatea productiva).
Valoarea estimata totala a contractelor care vor fi atribuite de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD este detaliata in Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini respectiv in Sectiunea II.2. (Loturi) a prezentului anunț.
Valoarea estimata minima si maxima a unui contract care va putea fi atribuit de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD este detaliata in Anexa nr. 1 la Caietul de sarcini respectiv in Sectiunea II.2. (Loturi) a prezentului anunț.
Produsele care se vor achizitiona prin prezenta procedura de atribuire sunt necesare procesului de productie din cadrul autorității contractante şi al punctelor de lucru din localitatile Focsani, Brasov, Constanta.
Cantitatile exacte de produse care trebuie ofertate in cadrul etapei a II-a a SAD vor fi cunoscute doar la momentul transmiterii invitatiilor de participare.
Lista de produse care va fi transmisă în cadrul invitației de participare la etapa a II-a a SAD va putea conține și alte produse decât cele din Caietul de sarcini atasat prezentului anunt de participare, autoritatea contractantă poate solicita ofertarea oricăror
alte produse necesare în procesul de producție, condiția fiind încadrarea în categoriile Sistemului Dinamic (Vopsea nr.1 ,Vopsea nr. 2 , Elemente fixare nr. 1, Elemente fixare nr. 2, Consumabile mentenanță nr. 1 , Consumabile mentenanță nr. 2, Produse siderurgice nr. 1, Produse siderurgice nr. 2 ). Nu se va derula licitatie electronica pentru stabilirea ofertei câștigătoare in cadrul etapei a II-a a SAD, de unde rezultă că ofertanții vor trebui sa depună cea mai bună ofertă până la data și ora limită indicată în invitația de participare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi, inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161, alin. 1) din Legea nr. 98/2016.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18 zile.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 733 490.29 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für maximale Anzahl an Losen: 8
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 8
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Elemente fixare nr. 1
Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
44531100 Holzschrauben
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Elemente fixare nr. 1 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 130.08 - 17008.16.- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:130.08 -46965.62
Vopsea nr. 2
Los-Nr.: 2
44810000 Anstrichfarben
Vopsea nr. 2 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 379.32-23765.74.- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:379.32- 75574.44
Consumabile mentenanta nr. 1
Los-Nr.: 5
31711140 Elektroden
39831500 Fahrzeugreiniger
42670000 Teile und Zubehör für Werkzeugmaschinen
Consumabile mentenanta nr. 1 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 1213.45 23377.08- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:1213.45 90889.71
Produse siderurgice nr. 2
Los-Nr.: 8
Produse siderurgice nr. 2 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 1827.14 17059.48- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:1827.14 47148.14
Vopsea nr. 1
Los-Nr.: 1
Vopsea nr. 1 - -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 344.09 - 27006.47.- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:344.09- 83234.87
Consumabile mentenanta nr. 2
Los-Nr.: 6
24911200 Kleber
34312500 Dichtungen
Consumabile mentenanta nr. 2 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 2099.73 28998.13.- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:2099.73 83837.21
Produse siderurgice nr. 1
Los-Nr.: 7
44163100 Leitungen
Produse siderurgice nr. 1 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 2640.01 69637.85- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:2640.01 202837.50
Elemente fixare nr. 2
Los-Nr.: 4
44163210 Rohrschellen
Elemente fixare nr. 2 -pentru a intelege natura produselor, detalii orientative sunt prezentate in anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi. In cadrul anexei 1 la caietul de sarcini sunt detaliate si urmatoarele: - Cantitatile estimate minime si maxime de produse ale unui contract; - Cantitatile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD. - Valori estimate minime si maxime de produse ale unui contract : 1399.48 30004.71.- Valorile estimate minime si maxime posibil de achizitionat de-a lungul perioadei de valabilitate a SAD:1399.48 103002.80