Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/25/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Digitalt kundgränssnitt för självbetjäning inom energibranschen
Referenznummer der Bekanntmachung: 2023/7 2.6.1
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72222300 Informationstechnologiedienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Affärsverken söker efter en i princip nyckelfärdig webb och app lösning för våra olika kundsegment att logga in i. Här ska kunderna kunna utföra självbetjäning för att hantera sina tjänster inom våra nyttigheter, så som fjärrvärme, elhandel, avfallstjänster, fiber och elnät. Leverantören ska ha erfarenhet av energibranschen för att vara rådgivande och i produkten driva utveckling mot de krav som branschen och kunderna ställer.
Upphandlande myndigheter
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733
Affärsverken Energi i Karlskrona AB 556086-1618
Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834
Efterfrågade tjänster och produkter
Upphandlingen avser Digitalt kundgränssnitt för självbetjäning inom energibranschen enligt upphandlingsdokumenten.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48400000 Softwarepaket für Geschäftstransaktionen und persönliche Arbeitsabläufe
48445000 Softwarepaket für das Kundenbeziehungsmanagement (CRM)
72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
68150-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: IT-tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 2023/7 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen