Bekanntmachung über Änderungen oder zusätzliche Angaben
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Dynamisk indkøbssystem - rengøringsydelser
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Aarhus Kommune etablerer et dynamisk indkøbssystem inden for området rengøringsydelser (ikke vinduespolering). DIS har en forventet udbudsportefølje på samlet ca. 150 mio. kr. årligt, når alle kontrakter er indgået efter løbende konkrete indkøb. Aarhus Kommune forbeholder sig dog retten til at foretage ændringer i den foreløbige plan.
Det er intentionen at udbyde hovedparten af rengøringsydelser i Aarhus Kommune inden for dette DIS i systemets løbetid, men vi tager forbehold for fremtidige politiske og økonomiske beslutninger, der ikke kendes på tidspunktet for bekendtgørelsen af systemet, og som kan have indvirkning på aftrækket inden for systemet.
Den anslåede værdi i pkt. II.1.5 er den samlede anslåede i hele systemets løbetid på forventeligt 10 år.