Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 240/22
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90620000 Schneeräumung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar utförande och ansvar för vinterrenhållning av fastigheter, exempelvis vårdboende, LSS-boende och skolor inom Helsingborgs stad.
Takvolym för ramavtalen är
- Helsingborgs stads 22 000 000 kronor
- Räddningstjänsten Skåne Nordväststakvolym 800 000 kronor.
Takvolym ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. När takvolymen för avtalet har uppnåtts kommer inte fler beställningar att ske.
Upphandlande myndigheter är:
- Helsingborgs stad (212000-1157)
- Räddningstjänsten Skåne Nordväst - RSNV (222000-3087)
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 16 500 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90620000 Schneeräumung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: