Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 68537-2023
Schweden-Laholm: Verbrennung von Siedlungsabfällen
2023/S 025-068537
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Avfallsförbränningstjänster
Referenznummer der Bekanntmachung: Samhällsbyggnadsnämnden 2022-223
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar avfallsförbränningstjänster där mottagning, behandling och slutligt omhändertagande ingår.
Upphandlingen består av tre delområden:
- Förbränning av grovavfall
- Förbränning av restavfall
- Förbränning av impregnerat trä.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Upphandlingen omfattar avfallsförbränningstjänster där mottagning, behandling och slutligt omhändertagande ingår.
Upphandlingens omfattning
Upphandlingen omfattar avfallsförbränningstjänster där mottagning, behandling och slutligt omhändertagande ingår. Upphandlingen består av tre delområden:
Delområde 1. Förbränning av grovavfall
Delområde 2. Förbränning av restavfall
Delområde 3. Förbränning av impregnerat trä.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor.
Upphandlingens värde
Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är ca 16 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym.
Angivna volymer i denna upphandling är baserad på tidigare års statistik.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal av det samlade behovet under avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om en viss volym under avtalsperioden. Leverantören förbinder sig att levererar det verkliga behovet.
Upphandlingens maximala värde
Upphandlingens satta takvolym är 22 000 000 SEK.