Bygge og anlæg - 685855-2022
Danmark-Kolding: Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2022/S 238-685855
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
MC-E4 Kystlinie og Marinaplads (slæbested og diger)
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Den udbudte kontrakt vedrører udførelse af arbejder i eksisterende del af Kolding Marina Syd, som er del af byudviklingsprojektet Marina City. Der skal udføres nyt dige mod vest fra udløb af Kolding Å til indre del af marinaen, samt nedbrydes eksisterende slæbesteder, bådebroer mm. inden udførelse af nyt slæbested. Arbejderne omfatter udførelse af arbejder vedr. nedbrydning, spunsning, jord, dige, belægninger, pæle, stræk og ankerarbejder, bundsikringslag mm., samt levering og montering af to mindre flydebroer inkl. apteringer. Arbejderne indebærer yderligere udførelse af installationsarbejder vedr. demontage og nye kabler for lys mm.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 19 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
34931200 Passagerlandgangsbroer til skibe
44212410 Spunsvægge
45247230 Anlægsarbejde: diger
45262300 Betonarbejder
45242200 Anlægsarbejde: marinaer
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: