II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Bemanningstjänster för legitimerad vårdpersonal
Referenznummer der Bekanntmachung: U-038-2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79624000 Überlassung von Pflegepersonal
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Fyra kommuner i norra Kalmar län samverkar i en gemensam upphandling av bemanningstjänster av legitimerad vårdpersonal för att tillgodose kommunernas behov av vårdpersonal när de egna resurserna inte täcker behovet.
Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden: 1. Sjuksköterskor, 2. Arbetsterapeuter, 3. Fysioterapeuter/Sjukgymnaster.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 90 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal
85142100 Physiotherapiedienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Legitimerade sjuksköterskor. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. För varje anbudsområde ingår samtliga kommuner och anbud lämnas därmed på hela det geografiska området.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
Legitimerade arbetsterapeuter. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. För varje anbudsområde ingår samtliga kommuner och anbud lämnas därmed på hela det geografiska området.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Fysioterapeuter/sjukgymnaster
Los-Nr.: 3
Legitimerade fysioterapeuter/sjukgymnaster. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. För varje anbudsområde ingår samtliga kommuner och anbud lämnas därmed på hela det geografiska området.
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: U-038-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sjuksköterskor
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85141200 Sjukskötersketjänster, 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Arbetsterapeuter
Del nr: 2
Del nr: 3