Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Drivmedel till Färjerederiet, Logistik och Fordonsresurser
Referensnummer: KOM-411058
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod09100000 Bränslen
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen avser bulkleveranser av diesel, bensin och ADBLUE till Trafikverket. För Färjerederiet består behovet av leveranser till vägfärjor (både direkt påfyllning av färjorna och påfyllning av farmartankar). Logistikverksamheten och Fordonsresurser har farmartankar som ska fyllas på med drivmedel. Upphandlingen delas upp i olika områden utifrån geografi.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 440 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)09100000 Bränslen
09132000 Bensin
09134200 Dieselbränsle
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: