Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 68957-2023
Rumänien-Cluj-Napoca: Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
2023/S 025-068957
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
„Asigurarea atenuarii si tranzitarii in siguranta a volumelor de viitura pe raul Crasna, aval de acumularea Varsolt , judetul Satu Mare ”Servicii de proiectare (fazele D.A.L.I, Proiect Tehnic și Caiete de sarcini), precum și asistență tehnică din partea Prestatorului pe durata execuției lucrărilor
Referenznummer der Bekanntmachung: 42066043/2022/2
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Servicii de proiectare (fazele D.A.L.I, Proiect Tehnic și Caiete de sarcini), precum și asistență tehnică din partea Prestatorului pe durata execuției lucrărilor pentru proiectul „Asigurarea atenuarii si tranzitarii in siguranta a volumelor de viitura pe raul Crasna, aval de acumularea Varsolt , judetul Satu Mare” conform documentatiei de atribuire.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor).
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatilor suplimentare, in a 12-a zi inaintea datei limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 2 777 310.93 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
71311100 Unterstützende Leistungen im Tief- und Hochbau
71354300 Katastervermessung
79930000 Dienstleistungen bezüglich Produktdesign
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Servicii de proiectare (fazele D.A.L.I, Proiect Tehnic și Caiete de sarcini), precum și asistență tehnică din partea Prestatorului pe durata execuției lucrărilor pentru proiectul: „ Asigurarea atenuarii si tranzitarii in siguranta a volumelor de viitura pe raul Crasna, aval de acumularea Varsolt , judetul Satu Mare ”
Prestatorul are obligația de a realiza activitățile din prezentul contract cu respectarea următoarelor etape:
ETAPA a I-a:
- Elaborare DALI conform cu respectarea integrală a cerințelor din Caietul de sarcini, Intocmire studii de specialitate (studii topografice, măsurători batimetrice, studii geotehnice/hidrogeologice/geofizice (dupa caz), studii hidrologice, calcule hidraulice, alte studii de specialitate necesare în funcţie de specificul investiţiei
- Intocmire documentatii necesare pentru obtinerea Certificatului de urbanism , a documentatiilor necesare pentru obtinerea avizelor/ acordurilor cuprinse in Certificatul de urbanism, cu respectarea integrală a cerințelor din Caietul de sarcini.
- Intocmirea documentatiilor necesare in cadrul procedurii de mediu EA, EIM si obtinerea acordului de mediu, Studiul de evaluare a impactului investitiei asupra corpului de apa (SEICA), Documentatii pentru declararea corpului de apa si Documentatii pentru declararea zonelor Natura 2000
- Intocmirea documentaţiei tehnice necesară pentru obținerea avizului de gospodărirea apelor
ETAPA a II-a
Această etapă se va presta NUMAI după analiza la nivelul A.N. Apele Române și Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor a DALI elaborate si prioritizarea acestora:
- Elaborarea Proiectului pentru Autorizarea Executarii Lucrarilor de Construire - P.A.C.
- Elaborarea Proiectului de Organizare a Executiei Lucrarilor - P.O.E., Elaborarea Proiectului tehnic si a Detaliilor de execuție.
Elaborarea proiectului tehnic de execuţie este condiţionată de aprobarea prealabilă a indicatorilor tehnico-economici
ETAPA a III-a
- Asigurarea in perioada de execuţie a lucrărilor a serviciilor de asistenţă tehnică în vederea soluționării unor situații neprevăzute prin proiect (având în vedere natura proiectului – reabilitări ale construcțiilor existente) sau adaptări ale soluțiilor proiectate la situația din teren.
- Intocmirea documentatiei care intră în componenţa cărţii tehnice a construcţiei, inclusiv proiectul tehnic de execuţie actualizat la data finalizării lucrărilor - "as built", dispoziţiile de şantier, procesele-verbale de lucrări ascunse, procesele-verbale de control în faze determinante, precum şi orice alt document aferent proiectării şi execuţiei lucrărilor.