Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 69038-2023
Dänemark-Hjørring: Reparatur- und Wartungsdienste
2023/S 025-069038
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Offentligt EU-udbud af rammeaftaler vedrørende vedligeholdelse af miljøkuglefang og forvoldskasser på Forsvarets skydebaneanlæg
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Der udbydes to rammeaftaler vedrørende vedligeholdelse af miljøkuglefang og forvoldskasser. Rammeaftalerne har til formål at sikre, at Ejendomsstyrelsen kan få udført/leveret ydelser, der relaterer sig til vedligeholdelsen af miljøkuglefang samt forvoldskasser. Rammeaftalerne vil både indeholde levering af varer, udførelse af vedligeholdelse/renovering samt en kombination heraf.
Rammeaftalerne udbydes som følgende to delaftaler:
Delaftale 1: Sjælland og Bornholm
Delaftale 2: Jylland og Fyn
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Rammeaftale vedrørende vedligeholdelse af miljøkuglefang og forvoldskasser på Forsvarets skydebaneanlæg - Delaftale 1: Sjælland & Bornholm
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
19510000 Gummiwaren
19520000 Kunststoffprodukte
44111000 Baumaterialien
44170000 Zu Baustoffen gehörige Platten, Bleche, Streifen und Folien
50600000 Reparatur und Wartung von Sicherheits- und Verteidigungsmaterial
50610000 Reparatur und Wartung von Sicherheitsausrüstung
75220000 Verteidigung
75221000 Militärische Verteidigung
90523100 Beseitigung von Waffen und Munition
90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Delaftale 1 vedrører levering eller udførelse af ydelser i relation til vedligeholdelse af miljøkuglefang og forvoldskasser på Forsvarets skydebaneanlæg beliggende på Sjælland og Bornholm.
Rammeaftalernes (både delaftale 1 og 2) samlede anslåede værdi er angivet i udbudsbekendtgørelsens pkt. II.1.5). Den anslåede/estimerede værdi af delaftale 1 er 22.800.000.
I relation til rammeaftalernes maksimale økonomiske værdi gælder følgende: Rammeaftalernes maksimale økonomiske omfang udgør samlet set én pulje på i alt DKK 55.000.000 for både delaftale 1 og 2 for hele aftaleperioden på 4 år. Vurderingen af, hvorvidt det maksimale økonomiske omfang er nået, baseres således på det samlede forbrug for både delaftale 1 og 2.
Såfremt én af Rammeaftalerne ikke træder i kraft grundet eksempelvis manglende tildeling, eller såfremt én af Rammeaftalerne ophører førtidigt grundet eksempelvis ophævelse eller opsigelse, opdeles den maksimale værdi således, at den maksimale værdi for delaftale 1 udgør DKK 28.500.000 for hele aftaleperioden på 4 år, jf. ligeledes pkt. II.2.6), og den maksimale værdi for delaftale 2 udgør DKK 26.500.000 for hele aftaleperioden på 4 år.
Rammeaftale vedrørende vedligeholdelse af miljøkuglefang og forvoldskasser på Forsvarets skydebaneanlæg - Delaftale 2: Jylland & Fyn
Los-Nr.: 2
Delaftale 2 vedrører levering eller udførelse af ydelser i relation til vedligeholdelse af miljøkuglefang og forvoldskasser på Forsvarets skydebaneanlæg beliggende i Jylland og på Fyn.
Rammeaftalernes (både delaftale 1 og 2) samlede anslåede værdi er angivet i udbudsbekendtgørelsens pkt. II.1.5). Den anslåede/estimerede værdi af delaftale 2 er 21.200.000.
Såfremt én af Rammeaftalerne ikke træder i kraft grundet eksempelvis manglende tildeling, eller såfremt én af Rammeaftalerne ophører førtidigt grundet eksempelvis ophævelse eller opsigelse, opdeles den maksimale værdi således, at den maksimale værdi for delaftale 1 udgør DKK 28.500.000 for hele aftaleperioden på 4 år og den maksimale værdi for delaftale 2 udgør DKK 26.500.000 for hele aftaleperioden på 4 år, jf. ligeledes pkt. II.2.6).