Dienstleistungen - 690974-2022
Submission deadline has been amended by:  71890-2023
Rumänien-București: Umfragengestaltung
2022/S 239-690974
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
SERVICII DE ELABORARE PLANURI DE MANAGEMENT SI DE INFORMARE SI PUBLICITATE ÎN CADRUL PROIECTULUI COD SMIS 137333
Referenznummer der Bekanntmachung: 2/2022/37423654
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
79311100 Umfragengestaltung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Obiectul contractului il constituie prestarea de servicii de elaborare planuri de management si de informare si publicitate in cadrul proiectului „Elaborarea Planurilor de management pentru ariile naturale protejate ROSCI0075 (incluzand rezervatiile naturale 2.721. Padurea Crujana si 2.726. Fagetul Dragomirna), ROSCI0184 (incluzand rezervatia naturala 2.727. Padurea Zamostea-Lunca), ROSCI0328 (incluzand rezervatiile naturale B8. Padurea Rososa si B9. Codrul Secular Loben), ROSCI0371, ROSCI0379, ROSCI0380, ROSCI0392, ROSPA0157” - Cod SMIS 137333.
In cadrul contractului se vor implementa urmatoarele activitati/subactivitati din cadrul proiectului:
Activitatea A1: Elaborarea Planurilor de management pentru siturile Natura 2000 vizate in proiect, in concordanta cu legislatia in vigoare.
A.1.1.Realizarea unui Studiu consolidat de inventariere-cartare a speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect si cartografierea GIS a distributiei spatiale a acestora
A.1.2.Realizarea unui Studiu consolidat de inventariere si cartare a principalilor factori abiotici din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.3.Realizarea unui Studiu consolidat de evaluare detaliata a impactului antropic asupra siturilor Natura 2000 vizate in proiect si cartografierea GIS spatiala a impactului antropic generat in aceste arii naturale protejate
A.1.4.Realizarea unui Studiu consolidat de evaluare a starii de conservare a speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.5.Realizarea unui Studiu consolidat de evaluare a serviciilor ecosistemice din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.6.Realizarea unui Studiu consolidat privind speciile invazive din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.7.Elaborarea Planurilor de management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect
A.1.8.Realizarea procedurii de evaluare strategica de mediu (SEA), pentru Planurile de Management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect, inclusiv realizarea Rapoartelor de Mediu, daca va fi cazul
A.1.9. Aprobarea Planurilor de management de autoritatea competenta, conform legislatiei in vigoare.
Activitatea A2: Activitati de consultare, constientizare si informare.
A.2.1.1.Activitati de promovare a proiectului si informare (conferinta de lansare)
A.2.1.2.Activitati de promovare a proiectului si informare pentru diseminarea rezultatelor acestuia (conferinta de incheiere)
A.2.3.1.Cresterea gradului de informare si constientizare a comunitatilor locale din localitatile de pe teritoriul siturilor Natura 2000 vizate in proiect, cu privire la valorile ariilor naturale protejate vizate, prin organizarea a 14 intalniri publice si distribuirea de materiale de informare si constientizare
A.2.3.2.Realizarea unui site web pentru siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.2.3.3.Cresterea gradului de informare a elevilor si profesorilor, cu privire la importanta conservarii speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect, prin organizarea in 14 unitati de invatamant a unor seminarii de informare si constientizare
A.2.3.4.Realizarea unui film documentar, in vederea constientizarii si promovarii valorilor naturale ale siturilor Natura 2000 vizate in proiect
A.2.3.5.Organizarea a 8 dezbateri publice pentru Planurile de management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect.
Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari: 10 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor).
In situatia in care una sau mai multe din datele stabilite sunt in zile nelucratoare, se va lua in considerare ziua lucratoare imediat urmatoare acelei/acelor date, cu conditia respectarii termenului minim de 10 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor.
Daca nu se poate respecta termenul minim de 10 zile precizat atunci raspunsul va fi publicat in ziua anterioara acelei/acelor date.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 18 071 520.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
22114300 Kartografische Erzeugnisse
30221000 Digitale Katasterkarten
39294100 Informations- und Werbeerzeugnisse
55520000 Verpflegungsdienste
71222200 Kartierung ländlicher Gebiete
71354100 Digitalisierte Kartenerstellung
72320000 Datenbankdienste
72413000 Website-Gestaltung
72500000 Datenverarbeitungsdienste
79800000 Druckereidienste und verbundene Dienstleistungen des Druckgewerbes
79810000 Druckereidienste
79823000 Dienstleistungen im Bereich Druck und Lieferung
79951000 Veranstaltung von Seminaren
79960000 Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes und zugehörige Leistungen
90711400 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung in anderen Bereichen als dem Bausektor
90712400 Planung einer Strategie für das Management oder den Schutz natürlicher Ressourcen
92111250 Herstellung von Informationsfilmen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
In vederea atingerii obiectivelor proiectului, Prestatorul va avea de realizat in cadrul activitatii: A.1 Elaborarea Planurilor de management pentru siturile Natura 2000 vizate in proiect, in concordanta cu legislatia in vigoare, urmatoarele subactivitati:
A.1.8.Realizarea procedurii de evaluare strategica de mediu (SEA), pentru Planurile de Management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect, inclusiv elaborarea Rapoartelor de Mediu, daca va fi cazul,
iar pentru A.2 Activitati de consultare, constientizare si informare, urmatoareale subactivitati:
A.2.3.1.Cresterea gradului de informare si constientizare a comunitatilor locale din localitatile de pe teritoriul siturilor Natura 2000 vizate in proiect, cu privire la valorile ariilor naturale protejate vizate, prin organizarea a 14 intalniri publice si distribuirea de materiale de informare si constientizare.
A.2.3.3.Cresterea gradului de informare a elevilor si profesorilor, cu privire la importanta conservarii speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect, prin organizarea in 14 unitati de invatamant a unor seminarii de informare si constientizare.
Contractorul va realiza serviciile aferente contractului in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In Caietul de Sarcini sunt prezentate activitatile / subactivitatile si rezultatele asteptate, respectiv cerintele minime necesare pentru indeplinirea contractului.