II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Behandling af affaldsfraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune
II.1.2)Hoved-CPV-kode90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet omhandler behandling af forskellige fraktioner indsamlet fra affaldsordninger etableret i Aarhus Kommune. Udbuddet omfatter i alt 12 delopgaver (delaftaler):
1A: Behandling af madrasser og sofaer (stort brændbart)
1B: Behandling af træ
1C: Behandling af trykimprægneret træ
1D: Behandling af puds og stentøj
1E: Behandling af gips
1F: Behandling af glasuld og stenuld
1G: Behandling af dæk
1H: Behandling af flasker
1I: Behandling af toiletter og håndvaske
1J: Behandling af vinduer
1K: Behandling af storskrald
1L: Behandling af stort brændbart
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Behandling af madrasser og sofaer (stort brændbart)
Delkontraktnr.: 1A
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Opgaven omfatter behandling af madrasser og sofaer (stort brændbart) indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 1.100 tons pr. år.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1B
Opgaven omfatter behandling af træ indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 14.700 tons pr. år.
Behandling af trykimprægneret træ
Delkontraktnr.: 1C
Opgaven omfatter behandling af trykimprægneret træ indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 3.000 tons pr. år.
Behandling af puds og stentøj
Delkontraktnr.: 1D
Opgaven omfatter behandling af puds og stentøj indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 5.750 tons pr. år.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1E
Opgaven omfatter behandling af gips indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 2.025 tons pr. år.
Behandling af glasuld og stenuld
Delkontraktnr.: 1F
Opgaven omfatter behandling af glasuld og stenuld indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 575 tons pr. år.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1G
Opgaven omfatter behandling af dæk indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 270 tons pr. år.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1H
Opgaven omfatter behandling af flasker indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 340 tons pr. år.
Behandling af toiletter og håndvaske
Delkontraktnr.: 1I
Opgaven omfatter behandling af toiletter og håndvaske indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 220 tons pr. år.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1J
Opgaven omfatter behandling af vinduer indsamlet fra genbrugsstationerne i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 2.100 tons pr. år.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1K
Opgaven omfatter behandling af storskrald indsamlet fra storskraldordningen i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 5.570 tons pr. år.
Behandling af stort brændbart
Delkontraktnr.: 1L
Opgaven omfatter behandling af stort brændbart indsamlet fra sorteringsgårde i Aarhus Kommune.
Vejledende mængde, jf. udbudsmaterialets bilag 2, Tilbudsliste): 595 tons pr. år.