Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 69313-2023
Dänemark-Kopenhagen: Softwareprogrammierung und -beratung
2023/S 025-069313
Vorinformation
Diese Bekanntmachung dient nur der Vorinformation
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kunstig intelligens til brug for genkendelse af invasive plantearter
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Vejdirektoratet, Trafikverket og The Icelandic Road and Coastal Administration (IRCA) planlægger at gennemføre et projekt, hvor invasive plantearter langs vejene registreres ved hjælp af kameraer, monteret på køretøjer. Kameraoptagelserne automatiseres ved brug af kunstig intelligens, idet invasive plantearter skal kunne genkendes af kameraerne.
Der kan læses nærmere om projektet på https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/, ID nr. 2213.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Opgaven anslås at have en størrelse på 2 - 3 mio. kr.
Opgaven forventes løst i 2023 - 2024.
Der ønskes en tilkendegivelse fra it-virksomheder om interessen for at påtage sig opgaven med at udvikle software, kunstig intelligens og Application Programming Interface (API) til projektet.
Interesserede it-virksomheder opfordres til at fremsende følgende oplysninger til Vejdirektoratet:
- Kontaktoplysninger: Firmanavn, adresse, kontaktperson, e-mail adresse og telefonnummer.
- En beskrivelse af 1 - 5 gennemførte opgaver, som omfatter kunstig intelligens.
- Foreløbige oplysninger om hvordan virksomheden vil sikre tilstrækkelig viden om invasive plantearter i forbindelse med løsning af opgaven. F.eks. ved tilknytning af underrådgivere.
Oplysningerne fremsendes pr. e-mail til Christina Steenbeck, chst@vd.dk og anso@vd.dk, senest den 15. februar 2023.
Vejdirektoratet forbeholder sig ret til at kontakte virksomhederne med uddybende spørgsmål.