Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Marknads- opinions- och attitydundersökningar
Referenznummer der Bekanntmachung: 023/22
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79300000 Markt- und Wirtschaftsforschung; Umfragen und Statistiken
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Olika typer av marknads- opinions- och attitydundersökningar, kan exempelvis vara kvantitativa mätningar, undersökningar och analyser samt kvalitativa undersökningar och analyser.
Ramavtalet är uppdelat i följande delområden:
•Delområde A- Generalister
•Delområde B- Specialister, tjänsten är uppdelad i 6 stycken specialistkunskaper
•Delområde C- Medarbetarundersökning inkl. digitala temperaturmätningar
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Delområde A- Generalister
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)79300000 Markt- und Wirtschaftsforschung; Umfragen und Statistiken
79310000 Marktforschung
79312000 Markttests
79320000 Meinungsumfragen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Som generalist ska du ha allsidiga kunskaper som spänner över många olika områden, det vill säga breda allmänna kunskaper att genomföra olika marknads- opinions- och attitydundersökningar så som kvantitativa mätningar, undersökningar och analyser samt kvalitativa undersökningar och analyser. Leverantören ska ha en bred kompetens över flertalet områden och ett utbud av tekniker/metoder som kan tillämpas inom olika målgrupper och behovsstrukturer.
Delområde B- Specialister, tjänsten är uppdelad i 6 stycken specialistkunskaper
Los-Nr.: 2
79311000 Umfragen
Leverantören ska ha förmåga att ta fram och utföra hela eller delar av undersökningar åt kommunala organisationer med varierande behov, teknik och volym. Med en specialist menas en Leverantör som har omfattande kunskap eller förmåga baserad på forskning, studier, metod eller erfarenhet. Som specialist besitter du specialistkunskaper inom antingen en eller flera områden (Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller flera specialistkunskaper)
Tjänsten är uppdelat i 6 specialistkunskaper:
Kvalitativa metoder
Internetpanel
Tjänstedesign
På stan rekryteringar och intervjuer
Fördjupade analyser
Omfattande undersökningar
Delområde C- Medarbetarundersökning inkl. digitala temperaturmätningar
Los-Nr.: 3
I dagsläget används flera olika metoder för att undersöka arbetsmiljön i våra verksamheter; arbetsmiljöronder, analys av tillbud och arbetsskador, årlig medarbetarenkät, dialog vid APT, medarbetarsamtal etcetera. Göteborgs Stads förvaltningar och bolag har sedan en tid tillbaka uttryckt en efterfrågan av digitala verktyg för temperaturmätningar av arbetsmiljöfaktorer. Här lyfts behov av ett mer löpande stöd i det systematiska arbetsmiljöarbetet som följer upp och genererar löpande arbetsmiljödata som komplement till ovanstående undersökningsmetoder.
Verktyg ska användas för två olika typer av undersökningar:
Årlig medarbetarundersökning
Löpande digitala temperaturmätningar
Göteborgs Stad behöver ett verktyg för digitala temperaturmätningar som erbjuder färdiga frågepaket framtagna med grund i forskning och erfarenhet inom hälso- och arbetsmiljöområdet. Det är dock viktigt att det går att göra lokala anpassningar, så som att formulera om frågor så att de passar för den aktuella verksamheten eller skicka ut extra frågor vid behov. Staden har vidare behov av ett verktyg som möjliggör för medarbetare att lämna anonyma kommentarer. Verktyget ska kunna hantera såväl löpande automatiserade undersökningar som en årlig medarbetarundersökning med separata rapporter för alla nivåer i staden.
Verktyget ska hantera data på ett rättssäkert och informationssäkert sätt. Verktyget bygger på gällande lagstiftning och regelverk och kan på ett driftsäkert sätt hantera stora volymer.
Verktyget ska kunna kopplas mot stadens informationsdata för enkel integration av organisation och användare, behörighetshantering och inloggning för användare. Verktyget ska även skapa förutsättningar för ökad digitalisering genom hög grad av automatisering där medarbetarna, chefer och HR upplever systemet som användarvänligt och effektivt.
För djupare information läs även bilagan Förutsättningar, behov och målbild Göteborgs Stad.