Dienstleistungen - 694281-2022
Finnland-Helsinki: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2022/S 241-694281
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Sitra - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Digital Advisor
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on saada kokenut ICT-konsultti ylläpitämään ja kehittämään Sitran
nykyisiä ja uusia Microsoft 365-pohjaisia digitaalisen tietotyön ja asianhallinnan välineitä,
käytänteitä, automaatioita sekä järjestelmiä ja tarvittaessa tukemaan muuta ICT:tä
osaamisalueensa teknisissä kysymyksissä. Konsultti tulee toimimaan projekteissa,
kehitystehtävissä ja käyttäjien kouluttamisessa.
Hankinnan tavoitteena on täydentää Sitran sisäisen ICT-yksikön erityisosaamista
organisaation digitaalisen kyvykkyyden varmistamiseksi. Sitralla on käynnissä
pienkehitysprojekteja, joissa Microsoftin 365-alustan ominaisuuksia jalkautetaan
organisaation ja sen sidosryhmien käyttöön.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Suomen itsenäisyyden juhlarahasto (Sitra) kilpailuttaa digitaalisen tietotyön asiantuntijakonsultin.
Hankinnan kohteena on saada kokenut ICT-konsultti ylläpitämään ja kehittämään Sitran nykyisiä ja uusia Microsoft 365-pohjaisia digitaalisen tietotyön ja asianhallinnan välineitä, käytänteitä, automaatioita sekä järjestelmiä ja tarvittaessa tukemaan muuta ICT:tä osaamisalueensa teknisissä kysymyksissä. Konsultti tulee toimimaan projekteissa, kehitystehtävissä ja käyttäjien kouluttamisessa.
Hankinnan tavoitteena on täydentää Sitran sisäisen ICT-yksikön erityisosaamista organisaation digitaalisen kyvykkyyden varmistamiseksi. Sitralla on käynnissä pienkehitysprojekteja, joissa Microsoftin 365-alustan ominaisuuksia jalkautetaan organisaation ja sen sidosryhmienkäyttöön.
Konsultti tukee asiakkaan uusien ja olemassa olevien Microsoft pilviratkaisuiden kehittämistä, määrittelyä, testaamista ja hallintaa. Työn pääpaino on kehityksessä ja nykyisten työkalujen toimintamallien jalkauttamisessa organisaation sisällä ja sidosryhmille. Konsultti pitää myös koulutuksia ICT-henkilöstölle sekä loppukäyttäjille. Lisäksi hän toimii organisaatiossa proaktiivisena neuvonantajana erilaisten tietotyön käytänteiden digitalisoinnissa ja automatisoinnissa. Konsultin tehtäviin kuuluu myös tukea Asiakasta ottamaan käyttöön tiedonsuojaus (MIP, DLP ja tiedon luokittelu) ja päivittää asiakirjojen metatietojen keräämiseen liittyvät määrittelyt.
Työskentelyn aikana päivitetään Sitran intranet ns. Sharepoint classic-teknologiasta uudempaan, ja valittavalla konsultilla on hankkeessa vastuurooli nykyaikaisen vuorovaikutuksellisen viestinnällisen intranetin ja asioiden digitaalisten työtapojen jalkauttamisessa.
Sitran kehitysaihiot liittyvät mm. seuraaviin aktiviteetteihin, joihin valittava konsultti osallistuu vastuuroolissa:
- Moderni M365- ja Viva Connections-pohjainen intranet- ja asiakirjojenhallinnan kehitys
- Microsoft 365-kollaboraatiotyökaluja hyödyntävä modernin tietotyön työkalujen kehitys
- Asian- ja asiakirjojenhallinnan ja erilaisten Teams- ja Sharepoint-työtilojen nykyaikaistaminen
- Dynaamisesti päivittyvien M365-käyttöoikeusryhmien ja käyttövaltuutusten arkkitehtuuri, hallinnointimalli ja muutoksen toteutus Azure AD:hen ja sitä käyttäviin Enterprise-applikaatioihin ja kertakirjautumisen kohdejärjestelmiin
- PowerPlatform -pohjainen low code/no code automaatioiden ja sovellusten kehittäminen Dataverseen tai kolmannen osapuolen järjestelmään
- Sharepointin, OneDrive for Business:n ja Teamsin arkkitehtuurin ja hallinnointimallin suunnittelu ja toteutus
- Tiedonsuojauksen kehittäminen M365:n työkaluja hyödyntäen, mm. Microsoft Information Protection (sensitivity labels, DLP, retention)
Sitran toiminta pohjautuu laajasti yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen, ja M365-kollaboraatiotyökaluja käytetään laajamittaisesti sidosryhmien kanssa tapahtuvan vuorovaikutuksen mahdollistajana.
Valittavan konsultin odotetaan osallistuvan mm. seuraavanlaisiin tehtäviin:
- Hybriditilaisuuksien, webinaarien, online-työpajojen ja koulutusten toimintamallin konseptointiin ja fasilitointiin
- Teams-työtilojen käytön kehittäminen loppukäyttäjän näkökulmasta sekä tilojen muutoksen ja elinkaaren hallinta
- Data- ja sisältömigraatiot M365-alustaan ulkoisista lähteistä
- Sharepoint- ja Teams-työtilojen hallinnan tehostaminen automatisoinneilla, GraphAPI:lla ja PowerShell-skripteillä
- PowerPlatform ympäristön suunnittelu, hallinnointi ja arkkitehtuurin suunnittelu
- Sähköinen arkistointi julkisuuslain Sitraa koskevien säännökset huomioiden
Nimetty asiantuntija työskentelee noin 50 % Sitran toimitiloissa Helsingissä ja noin 50 % etänä ellei muuta sovita. Sitra varaa oikeuden vaatia läsnätyötä työtehtävän niin vaatiessa.