Auftragsvergabe ohne vorherige Bekanntmachung eines Aufrufs zum Wettbewerb im Amtsblatt der Europäischen Union (für die unten aufgeführten Fälle)
Usługi objęte przedmiotem w/w zamówienia mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę tj. Warszawską Kolej Dojazdową sp. z o.o. w celu zwiększenia integracji taryfowej oraz zapewnienia odpowiednich warunków funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie zintegrowanego systemu taryfowo - biletowego zgodnie z art. 15 pkt. 3 lit. d Ustawy Ptz, z przyczyn: a) technicznych o obiektywnym charakterze - art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a)- Ustawy Pzp.
Niniejsze postępowanie o zamówienie publiczne zostało przeprowadzone w trybie zamówienia z wolnej ręki, gdyż:
Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o. o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu kolejowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 710 z późn. zm.) oraz posiada wszelkie wymagane licencje, koncesje, zezwolenia, świadectwa i inne dokumenty niezbędne do wykonywania przewozów kolejowych, jeżeli obowiązek ich posiadania wynika z obowiązujących przepisów prawa.
Warszawska Kolej Dojazdowa (dawniej: Elektryczna Kolej Dojazdowa) powstała w latach dwudziestych dwudziestego stulecia. Jest to linia o znaczeniu lokalnym, ale bardzo istotnym dla mieszkańców miejscowości przez które przebiega. Od prawie stu lat ich potrzeby komunikacyjne, w szczególności związane z codziennymi dojazdami do pracy, są bowiem zaspakajane przez tę kolej.
Uwzględniając, że dojazdy do pracy (lub w innym celu) nie kończą się na stacji WKD położonej w Warszawie i są kontynuowane pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego, wypracowano ze spółką WKD zasady honorowania w pociągach WKD biletów obowiązujących w pojazdach WTP.
Alternatywą dla powyższego rozwiązania, umożliwiających podróżowanie do i z ww. miejscowości, silnie zintegrowanych z m.st. Warszawą, na podstawie biletów WTP, byłoby uruchomienie dodatkowych autobusów kursujących po drogach przebiegających równolegle do linii WKD.
Takie rozwiązanie zastępcze byłoby nieracjonalne, a także niezgodne z proekologiczną polityką mobilności m.st. Warszawy. Z tego punktu nie jest możliwe do zastosowania.
Ustalone parametry ww. zamówienia nie wpływają na konkurencję na rynku kolejowych przewozów pasażerskich, ponieważ udzielenie zamówienia na świadczenie usług polegających na honorowaniu w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o. o. biletów i uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie nie spowoduje uruchomienia dodatkowych pociągów. Pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o. o., uruchomiane są bowiem przez tę spółkę na zlecenie Marszałka Województwa Mazowieckiego, w oparciu o umowę ramową o świadczenie usług publicznych w zakresie publicznego transportu zbiorowego na linii WKD, zawartą pomiędzy tymi podmiotami na lata 2010 – 2024, w celu zaspokajania popytu na kolejowe przewozy pasażerskie o charakterze wojewódzkim – wykonywane także poza obszarem WTP. W związku z realizacją ww. zamówienia, pociągi te będą natomiast jednocześnie zaspakajać popyt na przewozy aglomeracyjne.
Inni przewoźnicy działający na obszarze WTP, ze względu na lokalny charakter linii WKD mają znikome oddziaływanie na kształtowanie popytu na przejazdy linią WKD.
Wyłącznie Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o. o. obsługuje w istotnym zakresie przewozy mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż linii WKD, silnie zintegrowanych z m.st. Warszawą i znajdujących się na obszarze WTP. Z tego powodu Zarząd Transportu Miejskiego jest zainteresowany honorowaniem jego biletów na odcinku linii WKD, o którym mowa w pkt. II.3. W związku z powyższym jest oczywiste, że nie jest możliwe udzielenie przedmiotowego zamówienia w trybie konkurencyjnym, a przesłanka do udzielenia zamówienia określona w art. art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a)ustawy Prawo zamówień publicznych jest spełniona.