Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 69637-2023
Dänemark-Odense: Allgemeine und berufliche Bildung
2023/S 025-069637
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kompetenceudvikling: Tværfaglig indsats for inklusion i skolen af børn med udadreagerende adfærd
Referenznummer der Bekanntmachung: 17112
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Socialstyrelsen skal sammen med fire kommuner videreudvikle (modne) en tværfaglig ind-satsmodel for inklusion i skolen af børn med udadreagerende adfærd. For at medarbejderne i projektkommunerne er klædt på til at implementere indsatsen, tilbydes kommunerne kompetenceudvikling i 2023-2025. Kompetenceudviklingens formål er at sikre, at medarbejderne på tværs af social- og skoleområdet kan omsætte og arbejde med indsatsmodellen i praksis så lærere og forældre til børn med udadreagerende adfærd opnår styrkede kompetencer og handlemuligheder, der kan skabe positive udviklingsprocesser i klassen og i hjemmet.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Socialstyrelsen skal sammen med fire kommuner videreudvikle (modne) en tværfaglig ind-satsmodel for inklusion i skolen af børn med udadreagerende adfærd. For at medarbejderne i projektkommunerne er klædt på til at implementere indsatsen, tilbydes kommunerne kompetenceudvikling i 2023-2025. Kompetenceudviklingens formål er at sikre, at medarbejderne på tværs af social- og skoleområdet kan omsætte og arbejde med indsatsmodellen i praksis så lærere og forældre til børn med udadreagerende adfærd opnår styrkede kompetencer og handlemuligheder, der kan skabe positive udviklingsprocesser i klassen og i hjemmet. Opgaven vedrører udarbejdelse af et kompetenceudviklingskoncept, der indeholder følgende: 1) Tilrettelæggelse af kompetenceudvikling for projektkommunernes faglige rådgiver, ressourcevejleder(e), gruppeleder(e) og klasseteams, herunder udarbejdelse af undervisningsmateriale og understøttende materiale til gennemførelse af klasseforløb og forældregruppeforløb og omsætning af indsatsmodellens kerneelementer til konkrete praksistiltag i klassen og i hjemmet. 2) Gennemførelse af kompetenceudvikling i fire rul i perioden fra 2023-2025. 3) Administration og projektledelse af kompetenceudviklingen, herunder samarbejde med Socialstyrelsen og evaluator.