Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Støtteanalyse af cybersikkerhedsinvesteringer og virksomheders modstandsdygtighed (geniværksat udbud)
Sagsnr.: ENISA/2022/OP/0026
II.1.2)Hoved-CPV-kode73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
ENISA ønsker at indgå kontrakter om tjenesteydelser, der skal støtte:
a) indsamling og behandling af data om:
— cybersikkerhedsinvesteringer og private og offentlige sektorenheders operationelle modstandsdygtighed
— andre emner af interesse (f.eks. omkostninger i forbindelse med hændelser, forsyningskædeaspekter osv.) med fokus på at tilvejebringe dokumentation til politiske beslutninger
b) vurdering af politikkers indvirkning på cybersikkerhedsinvesteringer og virksomheders modstandsdygtighed i EU
c) identifikation af:
— markedstendenser og store forventede skift, herunder identificering af tendenser, der er drivkræfter bag strategi og investeringer
— tendenser inden for cybersikkerhed, herunder hvordan operatører organiserer deres cybersikkerhed, ressource-/færdighedsmangler og prognoser og udviklingen af markedets efterspørgsel/udbud
d) udvikling af:
— indsigt i andre spørgsmål, der er relevante for cybersikkerhedsøkonomien
— metodologier og terminologier til indsamling af data og forståelse af indvirkningen af cybersikkerhedsinvesteringer.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 200 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Støtteanalyse af cybersikkerhedsinvesteringer og virksomhedernes modstandsdygtighed (geniværksat udbud).
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Supporting Analysis of Cybersecurity Investments and Business Resilience (Relaunched)
Reference number: ENISA/2022/OP/0026
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
ENISA is looking to contract services that will support:
(a) the collection and processing of data on:
— cybersecurity investments and operational resilience of private and public sector entities;
— other topics of interest (e.g. cost of incidents, supply chain aspects etc.) with a focus on providing evidence for policy decisions;
(b) the assessment of the impact of policy on cybersecurity investments and business resilience in the EU;
(c) the identification of:
— market tendencies and large expected shifts, including the identification of tendencies that drive strategy and investments;
— trends on cybersecurity, including how operators organise their cybersecurity, resource/skills gaps and forecasts and market demand/supply side evolution;
(d) the development of:
— insights in any other issue relevant to the economics of cybersecurity;
— methodologies, taxonomies and terminologies for collecting data on and understanding the impact of cybersecurity investments.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 200 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)73000000 Research and development services and related consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
Supporting analysis of cybersecurity investments and business resilience (relaunched).