Szentendre város a budapesti agglomeráció észak-nyugati szektorában található, 44 km2 nagyságú. A szentendrei kistérség tizenhárom települése közül a legnagyobb kb. 27 500 fő lakosságszámú, népsűrűsége közel 600 fő/km².
Északról Leányfalu követi, délről a főváros határolja.
A város közlekedésének legfőbb tényezői az Észak-Dél irányú összeköttetést (Leányfaluval és Budapesttel) biztosító 11-es út, valamint az M0 autópálya részeként a Megyeri hídon áthaladó körgyűrű, mely Dunakeszivel illetve Újpesttel köti közvetlenül össze. Alsóbb szintű utak kapcsolják össze még a várost Budakalásszal, Pilisszentlászlóval és Pomázzal.
Területe tájképileg nagyon változatos, néhány kilométeres kiterjedésben egymást váltják a síksági és dombsági felszínformák. Szentendre belterülethez (1 408,94 ha) a város nyugati részén kapcsolódnak a folyamatosan beépülő és átrendeződő zártkerti tömbök (143,37 ha), valamint a hegység felé felkúszó külterületi ingatlanok, melyek téli időszakban nehezen megközelíthetőek. Szentendre külterülete jelenleg összesen 2 816,64 ha.
A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtési helye Szentendre város közigazgatási területe, lakossága közel 27 500 fő. A település ingatlanainak döntő többsége szennyvízcsatorna-hálózatra már rákötött, azonban még mindig vannak olyan háztartások, akik nincsenek a hálózatra rákötve.
Szentendre város területén a DMRV 2018. évi nyilvántartása szerint a nyilvántartott felhasználók száma 13 338 A szennyvízbekötéssel nem rendelkező felhasználók száma 3 260, szennyvízbekötéssel nem rendelkezők részére számlázott víz mennyisége 262 211 m3. volt. A csatornázottság aránya 75.5 %-os.
Szentendrén a lakóingatlanok száma 9511 , az üdülőépületek száma 2313.
Ajánlatkérő a begyűjtendő szennyvízre a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt-től a szentendrei szennyvíztisztító telepre (cím: Szentendre, Ipar utca 2.) vonatkozóan rendelkezik feltételes szennyvízbefogadói nyilatkozattal.
A begyűjtendő és szállítandó szennyvíz becsült mennyisége 16300 m3/év.