Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Skolskjuts 2023 - Norra och Södra
Referensnummer: KS 2023-00096
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod60100000 Vägtransporter
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen gäller skolskjuts norra och södra området för elever i förskolan, förskoleklass, fritids, grundskola, grundsärskola, gymnasiesärskola, gymnasieskola och vuxenutbildning i Östra Göinge kommun.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 45 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)60100000 Vägtransporter
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Del nr: 2
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/08/2023Slut: 31/07/2026
Detta kontrakt kan förlängas: nej