II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen erityiskuljetukset 2023 - 2026
Referenznummer der Bekanntmachung: Kasko 001-23, HEL 2022-010990
II.1.2)CPV-Code Hauptteil60140000 Bedarfspersonenbeförderung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Helsingin kaupungin kasvatuksen ja koulutuksen toimiala kilpailuttaa suomen- ja ruotsinkielisten peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen toimipisteiden erityiskuljetukset, sisältäen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset, väliaikaiset kuljetukset ja loma-aikojen kuljetukset.
Hankinnassa sovelletaan lakia puhtaista ajoneuvoista (740/2021).
Kuljetustarve vaihtelee päivittäin, päiväkohtaiset koulukuljetukset sisältävät aamukuljetuksen ja iltapäiväkuljetuksen. Tällä hetkellä kuljetettavia on n. tuhat kaksisataa (1200) henkilöä, joista sata (100) on henkilökohtaisia kuljetuksia.
Sopimusaika on 1.8.2023 - 31.7.2026. Hankinta sisältää kahden (2) vuoden option, jonka käyttöön otosta päättää tilaaja.
Halvimman hinnan ilmoittanut tarjoaja saa itselleen enimmillään kolme (3) osa-aluetta ilmoittamansa etusijaisuusjärjestyksen perusteella. Mikäli tarjoajia on vähemmän kuin kuusi, jaetaan osa-alueet seuraavasti: halvimman tarjouksen tehnyt saa 3 osa-aluetta, toiseksi halvimman tarjouksen tehnyt saa enimmillään 3 osa-aluetta ja kolmas tarjoaja saa enimmillään 2 osa-aluetta.
Hankinta on kuvattu tarkemmin palvelukuvauksessa (Liite 1) ja hankinnan alaiset yksiköt on kuvattu liitteessä 2, jotka ovat tämän tarjouspyynnön liitteenä.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 30 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)60140000 Bedarfspersonenbeförderung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Eteläisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 174 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia kuljetuksia on 42 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 130 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
Läntisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 159 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia
kuljetuksia on 15 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 139 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 3
Keskisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 134 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia kuljetuksia on 9 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 121 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 4
Pohjoisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 212 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia kuljetuksia on 22 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 190 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 5
Koillisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 252 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia kuljetuksia on 23 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 217 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 6
Kaakkoisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 79 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia kuljetuksia on 3 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 74 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 7
Itäisen suurpiirin peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen ryhmäkuljetukset, henkilökohtaiset kuljetukset, invakuljetukset sekä väliaikaiset kuljetukset.
Alueella on kuljetettavia tällä hetkellä 216 henkilöä yhteensä. Henkilökohtaisia kuljetuksia on 16 ja ryhmäkuljetuksiin kuuluu 194 henkilöä. Tämän hetkisen alueen koulut ja päiväkodit on lueteltu liitteessä 2.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 8
Loma-ajan peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen erityiskuljetukset koko kaupungin alueella.
Loma-aikojen kuljetusmäärä vaihtelee lukuvuosittain, eikä sen määrästä kyetä antamaan tarkempaa arviota.