Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Multifunktionsskrivare och skrivare med tillhörande servicetjänster
Referenznummer der Bekanntmachung: KS22/63
II.1.2)CPV-Code Hauptteil30232100 Drucker und Plotter
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ramavtalet omfattar inköp av skrivare och kopiatorer inklusive service, toner och andra förbrukningsvaror till Varbergs Kommuns samtliga enheter. Beställaren beräknar att inköpsvärdet under avtalstiden är 13 900 000 SEK. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 13 900 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)30120000 Fotokopier- und Offsetdruckgeräte
30125110 Toner für Laserdrucker/Fax-Geräte
30232130 Farbgrafikdrucker
50310000 Wartung und Reparatur von Büromaschinen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Ramavtalet avser inköp av multifunktionsskrivare, och skrivare med tillhörande servicetjänster till Varberg kommuns samtliga enheter.
Omfattning
Ramavtalet omfattar inköp av skrivare och kopiatorer inklusive service, toner och andra förbrukningsvaror till Varbergs Kommuns samtliga enheter. Beställaren beräknar att inköpsvärdet under avtalstiden är 13 900 000 SEK. En stor del av maskinparken kommer bytas under de kommande åren.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: KS22/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30232130 Färgskrivare, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen