II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Operationell leasing av bussar till Motorbranschens Tekniska Gymnasium för utbildningsverksamhet.
Referenznummer der Bekanntmachung: 1210/22
II.1.2)CPV-Code Hauptteil66114000 Finanzierungs-Leasing
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Motorbranschens Tekniska Gymnasium behöver begagnade utbildningsbussar till deras utbildningsverksamhet, utbildning busschaufför.
Beskrivning och syfte
Utbildningsförvaltningen även nedan nämnd UBF bjuder härmed in att lämna anbud avseende leasing av tre (3) bussar i två (2) år vardera med option på ytterligare leasing i två (2) år bussarna skall vara operationella bussar som skall användas i undervisning.
Bussarna får gärna vara begagnade.
Upphandlande myndighet
Utbildningsförvaltningen är en del av Göteborg stad, Utbildningsförvaltningen ansvarar för den kommunala gymnasieutbildningen och gymnasiesärskolan samt viss kommunal vuxenutbildning.
Delad upphandling
Denna upphandling är i tre delar, där första delen är buss 1 och den andra delen buss 2 den tredje delen buss 3. Anbud kan lämnas på alla delar eller bara en del.
Avtal kan komma att tecknas med tre leverantörer.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)34100000 Kraftfahrzeuge
34115300 Transportfahrzeuge, gebraucht
34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen
34121000 Busse
34140000 Schwerlastfahrzeuge
34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Los-Nr.: 2
Los-Nr.: 3