II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
29. udbud af almindelig rutekørsel
II.1.2)Hoved-CPV-kode60000000 Transporttjenester (ikke affaldstransport)
II.1.4)Kort beskrivelse:
NT’s 29. udbud af bustrafik omfatter udbud af regionale ruter samt lokalruter i Brønderslev, Hjørring, Morsø og Aalborg Kommuner. Udbuddet består af i alt ca. 76 busser og ca. 68.000 køreplantimer. Dette svarer til ca. 8% af NT’s samlede buskørsel. Kørslen udbydes som B/T kontraktkørsel. Der vil blive indgået kontrakter med driftsstart i august 2023. Kontrakternes løbetid fremgår af oversigten over den udbudte kørsel og af pakkematerialet.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
Den ordregivende myndighed forbeholder sig retten til at tildele kontrakter, der kombinerer de følgende delkontrakter eller grupper af delkontrakter:
Mulige kombinationer følger af udbudsoversigten.
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Pakke 2 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)60112000 Offentlig vejtransport
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
B/T-kontraktkørsel med et årlig kørselsomfang på ca. 1.000 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 81 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 2
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 4.900 køreplantimer årligt og 3 driftsbusser. Specifikation af pakken fremgår af udbudsmaterialet.
Pakke 404 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 3
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 4.800 køreplantimer og 2 driftsbusser. Specifikation af pakken fremgår af udbudsmaterialet.
Pakke 405 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 4
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 4.700 køreplantimer og 7 driftsbusser. Specifikation af pakken fremgår af udbudsmaterialet.
Pakke 406 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 5
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 350 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikation af pakken fremgår af udbudsmaterialet.
Pakke 408 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 6
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 5.200 køreplantimer og 4 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 409 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 7
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 3.600 køreplantimer og 2 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 410 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 8
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 1.600 køreplantimer og 2 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 411 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 9
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 2.600 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 412 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 10
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 3.100 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 413 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 11
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 3.200 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 415 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 12
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 3.000 køreplantimer og 4 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 416 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 13
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 2.000 køreplantimer og 4 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 417 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 14
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 470 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 418 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 15
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 483 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 419 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 16
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 460 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 420 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 17
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 440 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 640 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 18
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 2.700 køreplantimer og 5 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 680 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 19
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 2.800 køreplantimer og 5 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 710 - B/T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 20
B/T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 1.900 køreplantimer og 3 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 740 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 21
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 3.700 køreplantimer og 5 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 720 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 22
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 1.800 køreplantimer og 3 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 730 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 23
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 1.000 køreplantimer og 2 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 750 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 24
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 1.200 køreplantimer og 2 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 851 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 25
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 2.000 køreplantimer og 3 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 852 - T-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 26
T-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 6.200 køreplantimer og 10 driftsbusser. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet.
Pakke 850 - B-kontraktkørsel
Delkontraktnr.: 27
B-kontraktkørsel med et årligt kørselsomfang på ca. 2.400 køreplantimer og 1 driftsbus. Specifikationen af pakken vil fremgå af udbudsmaterialet. Pakken blive udbudt som sideordnet tilbud. Der kan gives tilbud på dieseldrift (sideordnet tilbud 1) og fossilfri drift (sideordnet tilbud 2). Såfremt sideordnet tilbud 1 vælges vil kontraktlængden være 48 måneder, mens kontraktlængden vil være 96 måneder ved valg sideordnet tilbud 2.
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
II.1.2)CPV-Code Hauptteil60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
II.1.4)Kurze Beschreibung:
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
Der öffentliche Auftraggeber behält sich das Recht vor, Aufträge unter Zusammenfassung der folgenden Lose oder Losgruppen zu vergeben:
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Los-Nr.: 2
Los-Nr.: 3
Los-Nr.: 4
Los-Nr.: 5
Los-Nr.: 6
Los-Nr.: 7
Los-Nr.: 8
Los-Nr.: 9
Los-Nr.: 10
Los-Nr.: 11
Los-Nr.: 12
Los-Nr.: 13
Los-Nr.: 14
Los-Nr.: 15
Los-Nr.: 16
Los-Nr.: 17
Los-Nr.: 18
Los-Nr.: 19
Los-Nr.: 20
Los-Nr.: 21
Los-Nr.: 22
Los-Nr.: 23
Los-Nr.: 24
Los-Nr.: 25
Los-Nr.: 26
Los-Nr.: 27