Bekanntmachung vergebener Aufträge – Sektoren
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/25/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
OPFØRELSE AF CO2-TERMINAL SOM TOTALENTREPRISE
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45255300 Bau von Gasterminals
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Den Kommunale Selvstyrehavn Esbjerg Havn (herefter Esbjerg Havn) ønsker at opføre en CO2-terminal på Esbjerg Havn til modtagelse/udlevering af CO2 fra lastbiler og eventuelt jernbane i fremtiden, midlertidig opbevaring deraf samt efterfølgende overførsel til og fra skib via kaj samt omgivende terræn.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)31161200 Gaskühlsysteme
44610000 Tanks, Sammelbehälter, Container und Druckbehälter
45231220 Bauarbeiten für Gasfernleitungen
51810000 Installation von Tanks
63121110 Mit der Gasspeicherung verbundene Dienstleistungen
71313400 Umweltfolgenabschätzung im Bau
71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Totalentreprisekontrakten omfatter projektering samt opførelse af CO2-terminal på havneareal beliggende mellem Capricornkaj og Scorpiuskaj.
CO2-terminalen vil have et areal op til 12.800 m2.
CO2-terminalen skal modtage flydende CO2 fra lastbil og potentielt jernbane i fremtiden samt opbevare dette midlertidigt. Den oplagrede CO2 skal efterfølgende kunne overføres til skib ved kajen. Al CO2-overførsel skal ske ved konstant tryk med dobbelte forbindelser og dampretur.
CO2-terminalen skal automatiseres og som udgangspunkt være uden opsyn af havnepersonale. CO2-terminalen skal kunne betjenes af lastbilchauffører og skibsbesætning.
Det skal til enhver tid være muligt med samtidig drift af modtage- og eksportsystem.
For at kompensere for varmetilstrømning fra omgivelserne, skal der medtages et system til opretholdelse af trykket og temperaturen ved køling af gas.
Opgaven med opførelse af CO2-terminalen udbydes samlet som totalentreprise ud fra omkostnings- og effektivitetsbetragtninger